ebook: Teoria ruchów Vorbla - Tomasz Białkowski

Bohaterem „Teorii ruchów Vorbla” jest tak naprawdę ludzki los – jego zwroty, zawirowania, paradoksy, zapętlone sytuacje, które nie przynoszą łatwych rozwiązań. Autor wprowadza liczną plejadę postaci, a każda z nich – swoją historię. Główna postać opowieści bynajmniej nie jest osobowością świetlaną: profesor fizyki, początkowo idealista, potem oportunista, mistrz pozorów. Wszystkie postacie łączy jedna właściwość – popadanie w skrajności. Jakby na złość współczesnemu światu, którego korporacyjna poprawność głośno domaga się od nas umiaru i racjonalizmu w różnych dziedzinach życia. Białkowski nie poddaje się modnym manierom artystycznym, a język jego prozy reaguje na rozmaite możliwe do usłyszenia w rzeczywistości tony i sposoby mówienia, zgodne z psychologiczną konstrukcją bohaterów. Wszystko to kształtuje wyrazistość i plastyczność utworu. Czytając, mocą wyobraźni od razu znajdujemy się wewnątrz stworzonego przez pisarza kręgu ludzi i ich spraw.

Włodzimierz Kowalewski

Nagroda Literacka Warmii i Mazur – Wawrzyn 2011

Autor o książce:
Pragnąłem napisać przewrotną opowieść o rodzinie. Historię o rozpadzie więzi. Tytułowy Vorbl, wierząc w naukowe objaśnianie świata, pozostaje bezradny w stosunku do własnych emocji i do osób, które są tak naprawdę sobie obce, choć należą do rodziny. Metaforyczne potraktowanie teorii, przywołanej na wykładzie z fizyki, odsłania nie tylko niemożność porozumienia się, ale też bezpowrotną stratę tego, co wydawało się nie do zniszczenia: miłości, przyjaźni, wierności, ideałów. To również historia o samotności, o robieniu dobrej miny do złej gry, o życiu przegranym, choć pozornie zwieńczonym sukcesem.

Udostępnij:
Cena: 13,53 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
135 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: JanKa Wydawnictwo ; ilość stron wydania papierowego: 176; cena wydania papierowego: 27 zł; data wydania: 2011;
Skomentuj ebooka "Teoria ruchów Vorbla"
Cezary Kolczuga 11.04.2013 15:40
Porywająca lektura. Wciąga, nie daje się odłożyć na później. Powieść obnaża bezlitosną prawdę o człowieku, prowokuje pytania. Lektura nie należy do łatwych. Generalnie tylko dla dojrzałego i wymagającemu czytelnika (i tych co lubią wyzwania).
Artykuły i recenzje

Jak to jest, że cząsteczki przedmiotów nieożywionych, cząsteczki , które teoretycznie powinny być  martwe, ruszają się? Paradoks ten postawił w połowie XIX wieku angielski biolog Richard Brown. Jego obserwacja stała się potem  inspiracją dla teorii Einsteina.  Ruchy cząstek są kompletnie przypadkowe i nie ma możliwości, by ich spontaniczna energia ukierunkowała się w jakieś konkretne miejsce. Co by się jednak stało, gdyby wbrew prawom statystyki chaotyczne drgania spotkały się u konkretnego celu?

Więcej...