ebook: Kariera Nikodema Dyzmy - Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Ten utwór nie jest chroniony prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza, że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać.
Jeśli utwór opatrzony jest dodatkowymi materiałami (przypisy, motywy literackie etc.), które podlegają prawu autorskiemu, to te dodatkowe materiały udostępnione są na licencji Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.

Udostępnij:
Cena: 0,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
0 punktów koobe !
Wydawnictwo: WolneLektury.pl ;
Skomentuj ebooka "Kariera Nikodema Dyzmy"
M K 01.02.2014 23:50
Fantastyczna powieść o karierze politycznej i zawodowej, jaką zrobił miernota i prostak w określonych, sprzyjających okolicznościach. Mimo, że napisana prawie sto lat temu, dla zupełnie różnych realiów społecznych, ekonomicznych i politycznych, jest niezmiennie wiecznie żywa i aktualna. Takich karier obserwujemy w naszym, teraźniejszym życiu mnóstwo, w tej kwestii nic się od czasów międzywojennych w naszym kraju nie zmieniło. Tym bardziej warto przeczytać. Gorąco polecam.
Doris 18.05.2013 16:44
Kto nie zna filmu z Romanem Wilhelmim o tym samym tytule (była jeszcze wersja z Adolfem Dymszą). Książka do dziś fascynuje. Wprawdzie jest to obraz elit politycznych i biznesowych II Rzeczypospolitej ale i dziś bardzo aktualny. Historia błyskawicznej kariery jest także możliwa i w dzisiejszych czasach. Wystarczy być tylko w odpowiednim miejscu, o odpowiedniej porze i spotkać odpowiedniego człowieka (no i trochę mieć „gadane”). Powieść jest świetną satyrą. Warto przeczytać nawet jeśli oglądało się film.
Aleksandra Skibińska 12.04.2013 18:43
Ciekawa książka na podstawi której nakręcono dość ciekawą komedię. Dodatkowo jest to książka która nie nie straciła na aktualności. Polecam przeczytać każdemu.
Cezary Kolczuga 25.03.2013 14:07
Dobra satyra to taka, która z czasem nie traci nic ze swej mocy. Tak jest w przypadku tej powieści. Jak przypadkowy prowincjusz znalazł się w świecie polityki i co z tego wynikło. Obraz elit II Rzeczypospolitej niewiele się różni od obrazu dzisiejszego.
Artem 25.03.2013 13:21
Kilka razy wracałem do tej książki i zawsze mnie zastanawia, jak to możliwe, że satyra napisana prawie 100 lat temu, wyśmiewająca ówczesne elity rządzące, nie straciła nic na aktualności. Często się zastanawiam, czy to uniwersalizm tej powieści, czy po prostu choroba wywołana wirusem władzy ma zawsze taki sam przebieg ?
Ignam 21.03.2013 12:44
Zawoalowana satyra na Marszałka. Polska czasów Wielkiego Kryzysu i osadzona w tych realiach kariera niejakiego Dyzmy. Jak każdą powieść Dołęgi -Mostowicza można przeczytać jednym tchem.