ebook: Kosa czyli ballada kryminalna o Nowej Hucie - Hanna Sokołowska

Kosa to doskonale trzymająca w napięciu powieść sensacyjna, osadzona w realiach Nowej Huty lat ’70. Choć trupów niemało, brak tu bezsensownego epatowania przemocą. Jest za to zagadka, którą próbujemy rozwikłać wraz z bohaterami, których poznajemy poprzez dzienniki, notatki i listy, z których - poza intrygą - wyłania się obraz Polski PRL-u, z całą jej szarzyzną i kolorytem zarazem.

Od wydawcy: Kosa nie jest typowym kryminałem – to rodzaj kroniki napisanej przez kilkanaście osób, głównie obywateli Nowej Huty. Opisane wydarzenia rozgrywają się w przeciągu kilku zaledwie miesięcy: od września 1976 do wiosny 1977. W książce nie ma narracji – o losach bohaterów dowiadujemy się z ich listów, wierszy, podań i zapisków w pamiętnikach. Są tu też artykuły z popularnych wówczas gazet, raporty milicyjne, przesłuchania, rekomendacje partyjne, rysunki.  Z tych dokumentów wyłania się powoli historia pewnej rodziny, pewnej klasy, i pewnego nowohuckiego osiedla. Ktoś morduje młode dziewczyny, zaginęła stara biżuteria, studenci marzą o innej Polsce… Czy te sprawy mogą mieć ze sobą związek?

Kosa została napisana w oparciu o bardzo ścisłą dokumentację tamtych czasów: ceny, moda, język, zwyczaje – całe tło powieści odpowiada ówczesnej rzeczywistości. Tylko kryminalna intryga i wszyscy wplątani w nią bohaterowie są całkowicie fikcyjni.

Udostępnij:
Cena: 19,99 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
199 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Różnica ; ilość stron wydania papierowego: 232; cena wydania papierowego: 34 zł; data wydania: 22.11.2012;
Skomentuj ebooka "Kosa czyli ballada kryminalna o Nowej Hucie"
Cezary Kolczuga 19.04.2013 12:56
To kryminał, ale jakże inny. Z listów, notatek, relacji mieszkańców Nowej Huty powoli wyłania się historia. Kim jest morderca młodych kobiet. Autorka wykonała ogrom pracy aby wcielenie się w poszczególnych bohaterów było wiarygodne. Udało się.
Artykuły i recenzje
Kosa

Wielkimi krokami zbliża się premiera Kosy, czyli ballady kryminalnej o Nowej Hucie, eksperymentalnej powieści sensacyjnej osadzonej w realiach Nowej Huty – robotniczej dzielnicy Krakowa – lat ‘70 . Z autorką – Hanną Sokołowską rozmawiamy o kryminałach, PRL-u, zbrodniach, szantażach, donosach i sentymentach.   

Więcej...