ebook: Faraon - Bolesław Prus

Faraon - ebook

( )

Powieść historyczna Bolesława Prusa, której akcja rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Bohaterem książki jest młody faraon, Ramzes XIII, próbujący poznać mechanizmy rządzenia państwem i podejmujący walkę o niezależność władzy faraona od kasty kapłańskiej.
Niedługo po publikacji Emancypantek „Kurier Codzienny” opublikował informację, według której Prus przymierzał się do napisania powieści zatytułowanej Faraon. Ponieważ pisarz znany był ze swojej niechęci do powieści historycznych, publiczność uważała początkowo, że akcja nowego utworu będzie się rozgrywała w realiach współczesnych, a jego tytuł odnosi się do popularnej ówcześnie gry w karty, o tej właśnie nazwie. Jednak Prus już jakiś czas wcześniej postanowił zmierzyć się z powieścią historyczną. Taka twórczość pozwalała mu na poruszenie tych kwestii, których nie mógł przedstawić w sposób zadowalający w powieściach współczesnych, dziejących się w Polsce – mechanizmu działania państwa, roli nauki i religii w życiu zbiorowości. Wybór starożytnego Egiptu, zamiast na przykład dawnego państwa polskiego, podyktowany był prawdopodobnie podziwem, jaki autor żywił dla państwa faraonów.

Udostępnij:
Cena: 24,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
249 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG ; ilość stron wydania papierowego: 704; cena wydania papierowego: 49,90 zł; data wydania: 26.03.2015;
Ebooki polecane specjalnie dla ciebie
Skomentuj ebooka "Faraon"
M K 01.02.2014 23:25
Historia walki o nowoczesność osadzona w realiach starożytnego Egiptu. Młody faraon, obejmując władzę chce zreformować kraj i uniezależnić swój urząd i pozycję od wszechwładzy kasty kapłanów. Mimo, że odnosi z początku sukcesy, to jednak siła i wpływy tej grupy są zbyt wielkie. Doskonała powieść o walce o władzę, polityce i losach jednostki próbującej samotnie stawić czoła „układowi”. Wiele dzisiejszych thrillerów eksploruje ten sam wątek. Jest ot w istocie thriller dziwiętnastowieczny, w niczym nie ustępujący dzisiejszym dziełom Archera czy Grishama.
Dark Noise 16.06.2013 11:32
Nigdy nie przepadałem za powieściami Prusa. Charakterystyczny rozwlekły (pozytywistyczny) styl przeważnie mnie nużył podczas czytania. „Faraon” jest jednak inny. Mimo że opowieść jest też dość rozbudowana, ale realia starożytnego Egiptu zostały przekonująco odtworzone (tak mogło być, choć dowodów nie ma). Historia nie tylko młodego władcy, ale też walki z tymi, którzy rządzą „zza pleców” może wciągnąć niejednego czytelnika (mimo, że powieść nie należy do młodych).
YoAnna 31.05.2013 19:07
Historia młodego Ramzesa XIII, faraona w starożytnym Egipcie. Bolesław Prus zabiera czytelników w wiernie i wiarygodnie przedstawiony świat, w którym władza niekoniecznie należy do tego, kto zasiada na tronie. Nowy władca ma jednak zamiar to zmienić. Książka jest ciekawa, zwłaszcza dla wielbicieli historii, jednak styl w jakim ją napisano może lekko męczyć. Mimo wszystko zachęcam, gdyż warto poznać to dzieło rodzimego twórcy.
Pharea 09.05.2013 09:06
Fascynująca podróż do starożytnego Egiptu, w którą przenosi nas Prus, jest książką wspaniałą i genialnie obrazującą historię starożytności. "Faraon" to powieść o miłości, zdobywaniu wiedzy i doświadczenia, nauce. To nietypowa powieść polityczno-historyczna, nie powinno to jednak nikogo odstraszać. Nie jest może najłatwiejsza w czytaniu, ale bohaterowie na długo zapadają w pamięć (szczególnie Ramzes) i na pewno bedzie to gratka dla fanów starożytnego Egiptu.
Doris 09.05.2013 08:59
Nie przepuszczę prawie żadnej powieści historycznej. I nieważne, ze to Prus, za którego twórczością zbytnio nie przepadam. Trzeba jednak przyznać, że "Faraon" mu wyszedł. Dobrze nakreślone realia epoki, intrygi dworskie, manipulacje i potężni kapłani, którzy tak naprawdę sprawują władzę w Egipcie. Jeden człowiek chciał to zmienić i niestety nie udało mu się to. Oczywiście, że to fikcja literacka, ale tło historyczne jest wiarygodne. Jedynym mankamentem jest charakterystyczny, dość ciężki według mnie, styl autora.
katicaa88 26.03.2013 21:45
Powieść historyczna której akcja dzieje się w starożytnym Egipcie. "Faraon" przenosi czytelnika w nieznany Polakom gorący pustynny klimat i życie faraona Ramzesa XIII.