ebook: Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz? - Dariusz Michalski

Dziesiąta rocznica śmierci Czesława Niemena (17 stycznia 2014) jest okazją do przypomnienia nie tylko osoby, powikłanego życiorysu, drogi artystycznej oraz przede wszystkim nagranych płyt, ale też oceny: czy naprawdę był Wielki? czy i dlaczego pozostał Idolem?
Kanwą tej książki jest to, co u Niemena było i po Niemenie pozostało najważniejsze: jego muzyka. Osnową zaś rozmowy autora książki z twórcą tej muzyki, jego wypowiedzi i zwierzenia oraz niezbędne komentarze, uzupełnienia i wyjaśnienia tego, co było dawniej i co minęło. Również autokomentarze artysty do jego piosenek, płyt, występów oraz ich recenzji, rejestrowane przez autora niemal od początku kariery solowej Niemena. A także wypowiedzi jego mentorów, współpracowników i przyjaciół, między innymi Franciszka Walickiego (to on przemienił Wydrzyckiego w Niemena), muzyków Niebiesko-Czarnych i Akwarel, menadżera Jerzego Bogdanowicza (bodaj najlepiej znał kulisy prób i koncertów artysty), reżyserów: Bernarda Forda Hanaoki, Adama Hanuszkiewicza, Janusza Rzeszewskiego i Andrzeja Wajdy, jazzmanów, których przeciągnął na stronę rocka (Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka) a także Mieczysławy Buczkówny (która publicznie zaatakowała Niemena za śpiewanie Norwida). Skarbem samym w sobie są wypowiedzi radiosłuchaczy o Niemenie – w jego antenowej obecności. Ponadto wiele nieznanych faktów: Niemen śpiewający Majakowskiego, recital telewizyjny skasowany natychmiast po emisji, kulisy intryg przeciwko Niemenowi, jego powrót do San Remo.

 

Udostępnij:
Cena: 34,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
349 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG ; ilość stron wydania papierowego: 400; cena wydania papierowego: 49,90 zł; data wydania: 20.01.2014;
Skomentuj ebooka "Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?"
Mar Cieszk 11.02.2014 12:13
Dobrze napisana biografia: dużo tu słów samego Niemena. Autor stara się pokazać tę postać w sposób jak najbardziej bezstronny. Nie ma tu mocnych ocen czy radykalnych rozwiązań. Widać, że Michalskiemu nie chodzi o stworzenie jednoznacznego portretu, ale raczej o ukazywanie wielowymiarowości artysty. Inspirujące! Plus zdjęcia: naprawdę dużo nieznanych materiałów!
Artykuły i recenzje
Niemen

Sentymentalni powiadają: nie ma już takich twórców. Współczesna popkultura, internety, sieczka z telewizji: tu by się Niemen nie przebił. Patrzymy na jego twórczość jak na obraz już skończonej epoki. Niemen staje się  pomnikiem z brązu, nieruchomą figurą wielkiego muzyka, na którą patrzymy z podziwem, uznaniem i mówimy „kiedyś to byli twórcy!”. Zapamiętaliśmy parę szlagierów, umiemy zanucić refren. Oburzamy się na wdowę po Niemenie: przecież muzyk jest naszym dobrem narodowym (cokolwiek by to miało oznaczać).

Ale umyka nam w tej całej pomnikowej opowieści clue sprawy: Niemen jako żywy człowiek, artysta wiecznie poszukujący, buntownik. Wędrówka Niemena po najrozmaitszych konwencjach i stylach, poszukiwanie swojego głosu, swojego sposobu wyrazu, nicowanie znanych form, także przyswajanie innych wzorców (krytykowana fascynacja zachodem i czarną muzyką), to niesamowita przygoda.  Niemen sam tak opisuje jej początki:

Więcej...