ebook: Głodna tygrysica i inne bajki buddyjskie - Rafe Martin

Tradycyjne kultury mądrze unikają podziału swej spuścizny na literaturę dla dzieci i dla dorosłych, stawiając pytania istotne dla każdego, bez względu na wiek: Co jest dobre? Co jest złe? Jak było niegdyś? Jaki jest właściwy sposób życia? Dżataki odnoszą się do takich pytań nie poprzez filozofię, lub ustalony opis świata, lecz przez żywą demonstrację funkcjonowania wartości moralnych i duchowych w naszym życiu. Ich uniwersalne przesłanie to współczucie, szacunek i miłość do wszystkich form życia, odwaga, wytrwałość, pogoda ducha i wiara.

Niniejszy wybór składa się z kilkunastu dżatak zaczerpniętych z książki Rafe’a Martina “Głodna tygrysica”. Autor jest zawodowym bajarzem i pisarzem z Rochester w stanie Nowy Jork,USA.

Dżataki, często zwane bajkami buddyjskimi, wykorzystują motyw przeszłych wcieleń historycznego Buddy. Przez ostatnie 2500 lat były one opowiadane, rysowane, malowane i odgrywane we wszystkich bodaj krajach Azji. Niektóre mają jednak znacznie starszy rodowód i zostały prawdopodobnie przystosowane do tradycji buddyjskiej przez późniejszych nauczycieli i mistrzów, którzy dostrzegli w nich ważne, ponadczasowe treści.

Dżataki należą nie tylko do najstarszych, ale i najpopularniejszych bajek. Żyją one w niezliczonych wersjach i stanowiły inspirację dla bajek Ezopa, “Baśni z tysiąca i jednej nocy”, dla średniowiecznych twórców, jak Chaucer, Spencer i Boccaccio, dla Szekspira, a nawet dla współczesnej “Księgi dżungli” Kiplinga. Największy i najstarszy zbiór dżatak, złożony z 547 opowieści w języku palijskim, swą ostateczną postać uzyskał około roku 500 n.e. i zatytułowany został po prostu “Dżataka”. Będąc skarbnicą wiedzy o kulturze Wschodu, dżataki uznane zostały z biegiem czasu za przekazywane przez tradycję ustną pouczenia samego Buddy, który opisał w nich swoje przeszłe wcielenia, kiedy odradzał się jako zwierzę, człowiek, bóg albo duch.

Rafe Martin opiera się w swym wyborze zarówno na podstawowej wersji palijskiej jak i na wersjach sanskryckich, starając się w żywy i przystępny sposób przekazać ich bogactwo nam, ludziom Zachodu. W spisie treści przy tytule większości dżatak umieszczono ich tradycyjne numery z klasycznego angielskiego tłumaczenia z pali.

Udostępnij:
Cena: 14,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
140 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Elay ; ilość stron wydania papierowego: 90; cena wydania papierowego: 28,35 zł; data wydania: 2004;
Skomentuj ebooka "Głodna tygrysica i inne bajki buddyjskie"
Tralalalalalala 25.06.2013 22:32
To jedne z tych bajek, które stanowią niezłą zabawę zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Jest to zbiór baśni pochodzących z różnych części świata. Kocham takie egzotyczne opowieści. Książeczkę tę kupiłam co prawda dla swojej córki, ale sama nie mogłam się oderwać od czytania ich. Naprawdę wspaniałe opowieści. Fantastycznie napisane i nietypowe, takie jakich jeszcze nie znałam. Ta pozycja jest szczególnie warta przeczytania. Dodatkowo mogą one być przydatne w kształceniu naszych pociech, dzięki nim dzieci lepiej poznają obcą kulturę.
Dark Noise 21.06.2013 15:13
Mimo, że jestem dorosły już od dość dawna, to lubię czytywać baśnie, legendy i bajki. Szczególnie te, które nie były mi wcześniej znane. Dlatego swego czasu poznałem „Baśnie z 1001 nocy”, a po tą książkę sięgnąłem bez oporów. Opowieści w niej zawarte (nie tylko o wcześniejszych wcieleniach Buddy) niosą oczywiście ze sobą zawsze jakiś morał. Dla niektórych czytelników z naszego kręgu kulturowego mogą być troszkę niezrozumiałe. Dzieci chwycą je jednak „w lot”. Trzeba pamiętać, że dziecięcy umysł jest inaczej skonstruowany (nie jest „obciążony” wiedzą) niż dorosłych.
Pharea 06.06.2013 19:38
"Głodna tygrysica i inne bajki buddyjskie" to przepięne bajki, tak zupełnie inne od tych naszych słowiańskich, klasycznych bajek. Jedne i drugie mają w sobie coś wyjątkowego, a bajki buddyjskie będą miłą odmianą dla dzieci. Dzięki tej książce dzieci dowiedzą się o innym kraju i innej kulturze. Opowiadania przepięknie zilustrowane będą gratką dla małych czytelników, a także dla samych rodziców. Gorąco polecam wszystkim rodzicom. Piękne basnie z przesłaniem
Karolina Małkiewicz 06.06.2013 16:41
Nigdy nie tracę okazji, by poznawać różne kultury świata, a poznawanie ich spuścizny literackiej jest chyba najprzyjemniejszym i najpełniejszym sposobem. Ponadczasowość i zasady moralne zawarte w legendach, baśniach i opowieściach raz po raz mnie zaskakują i skłaniają do refleksji. Co prawda kultura subkontynentu indyjskiego i religia buddyjska nie należą do moich ulubionych, warto jednak je poznać choćby dlatego, że odcisnęły ogromne piętno na wielu innych kulturach świata.
Cezary Kolczuga 29.03.2013 14:01
Opowieści o wcześniejszych wcieleniach Buddy. Dla dzieci i dla dorosłych. Z uniwersalnym morałem.
Aleksandra Skibińska 20.03.2013 13:54
Kocham baśnie świata, a ta książka, jest naprawdę warta polecenia. Zebrane na jej kartach baśnie urzekają, a i na oprawę graficzną nie można narzekać. Polecam wszystkim miłośnikom baśni i posiadaczom dzieci. W końcu od czegoś trzeba edukacje czytelniczą rozpocząć.