Mówi się, że jedną z największych zalet e-czytania jest ogromny dostęp do darmowej lub taniej klasyki: utworów, które z racji swojego wieku weszły do domeny publicznej (choć czasem nie dotyczy to tłumaczenia czy redakcji). Przed fanami ebooków otworzył się bezmierny horyzont: tysiące wielkich utworów, które ukształtowały tradycję europejską, w zasięgu ich czytnika, za darmo lub za grosze. Nic tylko czytać!
Jednak ogromny dostęp do klasyki nie sprawił, że wszyscy zaczęli nałogowo pochłaniać Dickensa (znacie kogoś, kto namiętnie pochłania Dickensa?). Sprawy wcale nie mają się tak różowo: książki – jedne bardziej, drugie mniej – jednak się starzeją. I choć Balzak jest niejednokrotnie bardziej dosadny, brutalny i kontrowersyjny niż cała trylogia Greya, to język narracji, przesiąknięty swoim czasem, stanowi często poważną przeszkodę dla czytelnika.
Więcej...Outsider, ćma barowa, skandalista. Nieco zblazowany kolekcjoner alkoholowych i erotycznych doznań. Pisarz, który pokazuje niesamowitą wrażliwość pod maską wulgarnego cynizmu.
Bukowskiego nie czyta się po to, żeby go naśladować (nie róbcie tego w domu). Czyta się go po to, żeby zobaczyć sprawy z innej perspektywy. Jeśli rzeczy, obowiązki, sprzeczki, drobiazgi dnia codziennego stają się przytłaczające, poczytaj Bukowskiego. Zobacz, że nie muszą być wcale takie ważne. Że wiele zasad można lekceważyć i łamać. Że przymus sukcesu jest względny. Że nie trzeba być zawsze dobrą, odpowiedzialną osobą: można sobie pozwolić na uczucie gniewu i rozczarowania. W pewnym sensie czytanie Bukowskiego jest jak terapia: pozwala wejść w kontakt ze swoimi negatywnymi emocjami, których zazwyczaj się wstydzimy i spychamy je gdzieś w nieświadomość.
Przed Wami 10 cytatów z Bukowskiego. Jeśli macie apetyt na więcej – mamy dla Was jego ebooki: od 16,19 zł.
Więcej...Jeżeli ciekawi Cię historia, sięgnij po tę książkę. Znajdziesz tam masę ciekawostek i rzetelny obraz rewolucji w transporcie, jakiej dokonał Henry Ford. Ale przeczytaj ją koniecznie, jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz dosyć poradników, które mają zrobić z Ciebie drugiego Steve’a Jobsa w sześć godzin i kwadrans, za jedynie 19,99. Ta biografia to świetna odtrutka na tę nowomowę innowacyjności, wydajności i kreatywności. Prawdziwych zmian dokonuje się inaczej.
Nie pijał alkoholu, nie tykał tytoniu. Był antysemitą, który zatrudniał najwięcej Żydów w Ameryce. Miał wizję, która zdawała się paradoksalna: demokratyzację zamożności.
Więcej...Samodzielna nauka języka obcego ma wiele zalet: przede wszystkim pozwala oszczędzić czas (na dojazdy), dopasować ją do własnego grafiku i potrzeb, jest tańsza niż kursy. To świetne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy mają już (może troche zakurzone) podstawy wiedzy z danego języka. Jednak często bywa tak, że projekt “Nauczę się francuskiego” rozmywa się po kilku tygodniach. Co zrobić, by tak się nie stało?
1 Słomiany zapał. Najtrudniejsze w nauce języka wcale nie jest zacząć: problemem jest wyjście wyżej niż na poziom A1 - A2. Widać to dobrze na kursach językowych - te dla początkujących cieszą się największą popularnością, jednak ich uczestnicy szybko tracą motywację. Dlaczego?
Poziom początkujący jest bardzo przyjemny, bo szybko widzisz postępy. Uczysz się na pamięć kilku fraz, masz też zapał, związany z początkiem nauki. Jeszcze wczoraj nie potrafiłeś nic powiedzieć po włosku, a dziś już zapytałbys o drogę i zamówił cappuccino!
Jednak kolejne etapy wiążą się z narastającymi trudnościami.
Więcej...Kiedy porównywano ją do Agathy Christie, nie traktowała tego poważnie. “Takie porównanie zupełnie nie ma sensu. Bo ona pisała kryminał jako kryminał. Uczciwie. Obmyślała go sobie. Zasadnicza treść była związana ze zbrodnią, a u mnie to jest takie fiu-bździu. Agatha nie byłaby zadowolona, gdyby mnie do niej porównać. A i ja wiem, że nie zasługuję”.
Właśnie za to ją kochamy ją: za dystans do siebie i poczucie humoru. Jej książki bawią i trzymają w napięciu. Co tu więcej gadać?
Wybraliśmy dla Was cytaty z tej Autorki: nie ma siły, żeby nie poprawiły Wam humoru!
Więcej...
Anne Fadiman pisze w “Ex libris”, że zaczęliśmy dziś pisać o książkach jak o tosterach. Która marka jest lepsza? Co się opłaca? Którą kupić? A, jeszcze teraz na ten model jest promocja, to może wziąć?
Ludzie dzielą się na dwie grupy. Jedna uważa, że książki są jak tostery, druga - że nie. Jeżeli założymy, że literatura jest towarem jak każdy inny, to nie ma miękkiej gry: liczą się prawa rynku i wymierne wartości. W takich warunkach tytuł żyje dwa miesiące, póki jest świeży, a potem stopniowo opada do bibliotecznego limbo, gdzie czasem zajrzy jakiś zabłąkany albo szalony czytelnik. W tym limbo jest loża VIP-ów: nazywa się klasyką.
Więcej...Czytamy książkę Jonassona i jesteśmy totalnie zachwyceni. Wam też się podobała?
Zbuntowany staruszek, który nie ma najmniejszego zamiaru poddawać się presji otoczenia i postanawia robić swoje. Miesza się tu absurdalny, czarny humor i nieco melancholii.
Dla tych, którzy pożegnali się już z Allanem i wyglądają następnej książki Jonassona w Polsce, przygotowaliśmy listę ebooków, których klimat kojarzy się nam ze Stulatkiem. Jeśli podobał się Wam, przeczytajcie
No i oczywiście dopisujcie swoje propozycje w komentarzach. Albo polemizujcie z naszymi typami :)
Więcej...Wiesz już, że świat to nie instytucja do spełniania życzeń? Że jedne nieskończoności są wieksze od innych? że nasze autorytety nie zawsze potrafią dorosnąć do naszych potrzeb?
Jeśli "Gwiazd naszych wina" zrobiła na Tobie duże wrażenie, to wybraliśmy dla Ciebie ebooki w podobnym klimacie.
Zobacz, co czytać dalej!
Więcej...Właśnie wyjeżdżasz. Pakujesz rzeczy, w tym oczywiście czytnik. Ale co do niego napchać? Przez cały rok udało CI sie stowrzyć w głowie całą listę książek “na wakacje”, a teraz… no jakoś trudno Ci się zdecydować. Albo przypomniec sobie, co tak bardzo chciałeś na wakacjach czytać.
Brzmi znajomo?
Więcej...