ebook: Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułhakow

Słynne dzieło Michaiła Bułhakowa – jedna z najważniejszych powieści XX wieku.

W tłumaczeniu Andrzeja Drawicza

Mistrz i Małgorzata – jak wiele genialnych utworów – wymyka się jednoznacznemu opisowi, prowokując mnogość interpretacji. Ta powieść szkatułkowa, bogata w odniesienia do literatury światowej, wciąż zadziwia bogactwem tematyki. Znaleźć w niej można rozważania na temat kondycji sztuki, echa nieustannego konfliktu twórcy z otoczeniem, klasyczny filozoficzny motyw walki dobra ze złem, ale także ciętą satyrę oraz ironiczne odniesienia do ocierającej się wielokrotnie o absurd radzieckiej rzeczywistości lat trzydziestych. A także – rzecz jasna – cudowny wątek miłosny tytułowych Mistrza i Małgorzaty, który dla wielu czytelników jest jedną z największych zalet tej książki.

Michaił Bułhakow (1891-1940) to wybitny rosyjski prozaik i dramaturg. Z wykształcenia lekarz, po kilku latach rzucił praktykę i poświęcił się literaturze. Współpracował z wieloma pismami, ale znane są głównie jego opowiadania i powieści (Notatki na mankietach, Fatalne jaja, Psie serce, Biała Gwardia) oraz dramaty (Dni Turbinów, Ucieczka, Ostatnie dni, Zmowa świętoszków). Ukoronowaniem twórczości Bułhakowa jest powstała w latach 1928-1940, zaliczona już do światowej klasyki powieść Mistrz i Małgorzata.

Udostępnij:
Cena: 27,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
279 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Rebis ;
Skomentuj ebooka "Mistrz i Małgorzata"
Vela 06.03.2014 21:41
Przyznam, że nie rozumiem dlaczego ta książka jest lekturą w szkołach średnich. Sama fabuła niewiele uczy. Wiele wątków jest wyjętych z kontekstu... Pojawiają się postaci fantastyczne posiadające dziwne umiejętności. W czasie lekcji w ogóle nie wiedziałam o co chodzi, a gdy przeczytałam, niewiele mi to dało i niewiele wyjaśniło. Jest to pozycja dla osób, które lubią ten styl pisma... Polecam wszystkim, którzy lubią być uwikłani w sieć nieporozumień w lekturze.
M K 31.01.2014 20:20
Mistrz i Malgorzata to pelna mistycyzmu i tajemniczosci ksiazka o Moskwie z czaso krotko po rewolucji pazdziernikowej. Zawiera w sobie jednak elementy fantastyki, horroru i grozy. oto sam diabek przechadza sie ulicami Moskwy i wdaje sie na jej ulicach w gorace dyskusje z komunistami na temat istnienia Boga. Na tym tle rozgrywa sie milosc dwojga ludzi. Ksiazka bardzo filozoficzna, eksploatujaca motyw wlaki dobra ze zlem oraz pietnujaca bezlitosnie bezsens systemu komunistycznego.
Tralalalalalala 19.06.2013 15:41
Jest to jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek miałam okazję przeczytać. Pokazuje ona jak wygląda moskiewska rzeczywistość. Właśnie w niej pojawia się szatan jednakże jest tam tak źle, że zamiast czynić zło czyni dobro- pomaga ludziom, którzy cierpią przez panujące tam zasady, naprawia. Jest to niezwykle wciągająca opowieść, która może zachwycić każdego, swoim niepowtarzalnym klimatem oraz wielością fabuł. Generalnie polecam tę książkę wszystkim którzy jej jeszcze nie czytali.
kolka 07.05.2013 20:43
Wdzięczna jestem naszemu systemowi oświaty za jedną rzecz – że ta powieść była lektura obowiązkową w liceum. Niesamowita – tak ją opiszę, w czym tkwi ta niesamowitość? W języku autora, w samej historii, w kreacji bohaterów, w połączeniu fantastyki z kryminałem, z romansem, komedią słowną i sytuacyjną, jest polityka i religia, jest wszystko. To jedna z książek, którą albo pokochamy, albo znienawidzimy.
Pharea 06.05.2013 10:38
Klasyka literatury rosyjskiej. Niesamowita opowieść o wizycie szatana w Związku Radzieckim. Przepełniona czarnym (i nie tylko) humorem opowieść o miłości, religii i polityce. Barwna i niezwykle ciekawa powieść z elementami magii i mistycyzmu. Niezapomniana książka, do której często wracam - polecam gorąco wszytskim, którzy chcą uciec od odmóżdżających książek współczesnych
Aleksandra Skibińska 05.04.2013 15:02
Chyba jedyna książka, która ma aż tyle komentarzy. Coś w niej musi być :D
Agnieszka Kolano 01.04.2013 10:56
Same zachwyty - a mnie za pierwszym razem podobała się tylko historia Piłata, cała reszta zdała mi się bajdurzeniem. Po jakimś czasie zajrzałam do książki raz jeszcze, a tu proszę, bajdurzenie zamieniło się w ciekawą, magiczną, miejscami absurdalną, miejscami straszną powieść. Naprawdę świetna lektura, ale raczej dla dojrzałego czytelnika. I nie ma co się zrażać za pierwszym razem.
Marcin Mroziuk 26.03.2013 11:57
To jedna z tych powieści, które po jednokrotnym przeczytaniu zapamiętuje się na całe życie, a mimo to chętnie się do niej wraca. Fascynująca, magiczna, wspaniała - takie określenia cisną się na usta, kiedy myślę o tej książce Michaiła Bułhakowa. Gorąco polecam.
Cezary Kolczuga 26.03.2013 11:49
Klasyka "nie do zdarcia". Do dziś zachwyca. Mnóstwo odniesień, bogactwo tematyki, trochę filozofii i absurdu. To powinien przeczytać każdy.
@Aleksandra dwa razy dałaś komentarz :)
Aleksandra Skibińska 26.03.2013 11:40
"Rękopisy nie płoną." Książka absolutnie cudowna, magiczna i jedyna w swoim rodzaju. Najlepsza, jaką kiedykolwiek czytałam.