ebook: Nogi Izoldy Morgan - Bruno Jasieński

Tom zatytułowany "Nogi Izoldy Morgan" zawiera trzy opowiadania oraz trzy manifesty Brunona Jasieńskiego.
Tytułowy utwór jest przesyconą podtekstami groteską i powstał we Lwowie w 1923 roku. Autor dał w nim wyraz swoim awangardowym ambicjom, tym razem wyrażonym w formie utworu prozatorskiego.

Inny charakter ma niesamowite opowiadanie "Klucze", opublikowane na łamach lwowskiego czasopisma "Torpeda" i pozostające przez wiele lat w zapomnieniu. Zamieszczenie go w niniejszym zbiorze jest jego pierwszą książkową publikacją.
Z kolei utwór "Nos" powstał w Związku Radzieckim i jest zręczną groteską wymierzoną przeciwko hitlerowskiej ideologii rasowej.
Czytelnik znajdzie także w książce trzy głośne swego czasu manifesty artystyczne pióra Jasieńskiego. Są to: "W sprawie krytyki artystycznej", "W sprawie poezji futurystycznej" oraz "Do narodu polskiego. W sprawie natychmiastowej futuryzacji życia". Wszystkie trzy pochodzą z 1921 roku, najbardziej obrazoburczego okresu w literackim życiu Jasieńskiego.

Udostępnij:
Cena: 5,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
50 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Jirafa Roja ; ilość stron wydania papierowego: 100; cena wydania papierowego: 10 zł; data wydania: 2005;
Skomentuj ebooka "Nogi Izoldy Morgan"
Aleksandra Skibińska 16.04.2013 10:02
Szczególnie spodobały mi się "Klucze". Jednak pozostałe dwa opowiadania również są wspaniałe.
Cezary Kolczuga 24.03.2013 08:48
"Nogi Izoldy Morgan" to ciekawy zbiór mniej i bardziej znanych utworów Jasieńskiego. Groteska i awangarda. Do tego manifesty autora. Ciekawa pozycja, ale nie dla wszystkich.