ebook: Gdzieś dalej, gdzie indziej - Dariusz Czaja

"Książka jest zbiorem esejów podróżnych opowiadających o włoskim Południu. O Apulii głównie, z niewielkim wypadem do sąsiedniej Basilicaty. To wciąż prawdziwa terra incognita dla tych wszystkich, którzy ulegli niegdyś włoskiej chorobie. Wbrew pokutującym przekonaniom, tam też mieszkają ludzie, jest nawet parę interesujących kamieni, a rzeczywistość układa się w zaskakujące wzory. Autor robi wiele, by tę tezę usprawiedliwić Jego podróż na Południe – autobusem, pociągiem, samochodem, czasem rowerem – nie przebiega wedle z góry ustalonego planu. Nie jest to podróż konesera sztuk pięknych. Niewiele tu estetycznych delektacji. Muzea omijane są szerokim łukiem. Autor najwyraźniej nie szuka wrażeń, szuka raczej sensów. Albo dokładniej: sensów skrytych pod materią wrażeń. Jedzie więc na Monte Sant’Angelo, by zobaczyć grotę objawień św. Michała Archanioła i procesję ku jego czci, ale przy okazji próbuje zrozumieć, co się stało z naszą wrażliwością angelologiczną. Odwiedza pole bitwy pod Kannami, by zapytać o jej znaczenie, które wychodzi daleko poza czysto militarny wymiar. W Galatinie, podczas notte della taranta wpada w muzyczny trans, ale (już po ochłonięciu) rejestruje także współczesny kształt i przemiany tarantyzmu. To książka gatunkowo nieczysta. Nie jest to z całą pewnością przewodnik (raczej anty-przewodnik), nie jest to reportaż, ani klasyczny dziennik podróży. Podróżujemy wraz z autorem w realnej przestrzeni, ale materią jego opisów jest także tekst literacki, film, fotografia i muzyka. To książka, która nieustannie miesza poziomy i języki. Przechodzi niepostrzeżenie od zapisu chwili do zdystansowanej refleksji, od impresyjnego obrazka do języka dyskursu. To także – już finalnie – próba zastanowienia się nad znaczeniem i możliwościami pisarstwa podróżniczego.

Udostępnij:
Cena: 24,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
249 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Czarne ;
Skomentuj ebooka "Gdzieś dalej, gdzie indziej"
Dark Noise 24.06.2013 17:04
No nie wiem czy minusem pozycji jest nabranie chęci do ponownego (lub pierwszego) odwiedzenia Włoch. To niewątpliwy plus, skoro książka wywołuje taką reakcję. Dla niewtajemniczonych – to nie jest standardowy przewodnik po tym kraju. To zbiór esejów, które pozwalają poznać bliżej kulturę i atmosferę jaka panuje na półwyspie Apenińskim. Nieśpieszna i świadoma podróż, która urzeknie niejednego czytelnika. Warto poświęcić czas tej książce. Może nawet dięki niej zdecydujemy się na wyjazd?
Tralalalalalala 24.06.2013 15:46
Wspaniała pozycja dla wielbicieli Włoch, osobiście zakochałam się w tym kraju od pierwszego wejrzenia, można tam wracać co roku i to się nigdy nie nudzi, ponieważ za każdym razem można odkryć coś nowego, nieprzepełniającego tym wspaniałym klimatem Włoch. Książka ta jest zbiorem esejów, stąd też jej nieco nieszablonowy charakter, który może urzec każdego czytelnika. Lekturę tej książki można się dosłownie delektować. Jedyny minus tej książki to niewiarygodna chęć ponownego zobaczenia Włoch po jej przeczytaniu.
Cezary Kolczuga 31.03.2013 08:20
Mało znane spojrzenie na Włochy. Głębokie i niespieszne wniknięcie w kulturę. Książka to swego rodzaju przemyślenia nad samą istotą podróżowania. Świadomego podróżowania.
Artem 30.03.2013 20:17
Autor odsłania kawałek kraju, którego opisów próżno szukać w innych pozycjach. To przewodnik we włoskim stylu, autor nie pospiesza tempa narracji, pisze z fantazją i sporą gracją. Dobra pozycja dla czytelników, którzy mają już dość przewodników napisanych według tego samego szablony.
Artykuły i recenzje
Wirtualna Biblioteka Krakowa

Spróbujcie wyobrazić sobie jakąś nudną sytuację: czekanie na tramwaj, w kolejce, na znajomego, który się spóźnia… Dzięki akcji Krakowskiego Biura Festiwalowego te momenty będzie się dało lepiej wykorzystać – na lekturę!

Książkom potrzeba więcej miejsca w przestrzeni miasta. Miasto powinno być przyjazne czytelnikom.  Dlatego powstała akcja Wirtualna Biblioteka Krakowa, promująca wykorzystanie nowych technologii do czytania. W największych miastach Polski znajdziecie od dziś plakaty, za pomocą których możecie ściągnąć darmowe fragmenty wybranych książek. Zapoznacie się z nowościami wydawniczymi, zobaczycie, czemu warto się przyjrzeć… 

Więcej...