ebook: Bibuła - Józef Piłsudski

Bibułą w żargonie rewolucyjnym nazywają każdy druk nielegalny, nieopatrzony sakramentalną formułą „dozwolone cenzurą” - pisał w 1903 roku w broszurze Bibuła Józef Piłsudski - wówczas redaktor, wydawca i zecer socjalistycznego pisma „Robotnik”.

Bibuła, napisana w latach przynależności Piłsudskiego do PPS, stanowi pasjonujący opis funkcjonowania konspiracyjnych wydawnictw. Podczas lektury tego barwnego dzieła poznajemy tajniki redagowania i powielania zakazanych druków, zorganizowaną siatkę konspiracyjnych redakcji i kolporterów oraz ich metody przemycania pism przez granicę zaboru.

Pisana na zamówienie redakcji czasopisma „Naprzód” Walka rewolucyjna pod zaborem rosyjskim. Wrażenia i fakty z ostatnich lat dziesięciu. Bibuła od sierpnia do grudnia 1903 roku ukazywała się w odcinkach. Dopiero w ostatnim zamieszczono nazwisko autora. Obecne wydanie książkowe zostało ponownie zredagowane i uwspółcześniono język.

Udostępnij:
Cena: 12,45 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
124 punkty koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Jirafa Roja ; ilość stron wydania papierowego: 228; data wydania: 2009;
Skomentuj ebooka "Bibuła"
Cezary Kolczuga 18.04.2013 23:34
Coś na kształt "instrukcji obsługi" produkcji i kolportażu ulotek konspiracyjnych. Metody przemycania, tajniki redagowania. Nie ma tu nudnych wywodów. I do tego autor. No cóż, przed Wielką Wojną Piłsudski miał jeszcze energię buntownika.
Aleksandra Skibińska 18.04.2013 22:08
Ciekawa książka, która zamiast skupiać się na nudnych i powszechnie opisywanych wydarzeniach, pokazuje nam coś nowego. Nie bez znaczenia pozostaje fakt że została napisana przez człowieka biorącego udział w opisywanych wydarzeniach i to nie byle jakiego człowieka.