ebook: Potop - Henryk Sienkiewicz

Ten utwór nie jest chroniony prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza, że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać.
Jeśli utwór opatrzony jest dodatkowymi materiałami (przypisy, motywy literackie etc.), które podlegają prawu autorskiemu, to te dodatkowe materiały udostępnione są na licencji Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.

Udostępnij:
Cena: 0,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
0 punktów koobe !
Wydawnictwo: WolneLektury.pl ;
Skomentuj ebooka "Potop"
M K 02.02.2014 08:52
Część trylogii sienkiewiczowskiej poświęcona najazdowi szwedzkiemu na Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Doskonała powieść wojenna i romans historyczny. Świetnie oddaje realia epoki, doskonałe sceny batalistyczne. Pisana wspaniałym, staropolskim językiem. Sienkiewicz uczył się go czytając pamiętniki i wspomnienia autorów z epoki, między innymi Paska, który w wydarzeniach opisywanych w „Potopie” brał aktywny udział. Przeczytałem „Potop” jeszcze zanim musiałem w ramach lektur obowiązkowych języka polskiego i gorąco polecam każdemu. To świetna powieść.
Dark Noise 19.06.2013 18:26
Trzeba mieć świadomość, że cała trylogia Sienkiewicza powstała w XIX wieku podczas zaborów. Ludzie oczekiwali wtedy czegoś innego od literatury niż obecnie. Walka o niepodległość (jak sama nazwa wskazuje potop szwedzki objął niemal całą połać kraju), zdrada, starania o przywrócenie dobrego imienia, pojedynki, wojna, przygody. To przyciągało. „Potop” jak i inne książki z serii jednak do dziś mogą zachwycić mimo pewnych nieścisłości i przekłamań. To nadal dobra proza przygodowo-historyczna, choć młodego czytelnika może nużyć. Szczególnie „Potop”. Który jest najbardziej rozbudowaną opowieścią z Trylogii.
Tralalalalalala 19.06.2013 15:58
Kolejna powieść Sienkiewicza wchodząca w skład trylogii, mnie osobiście się niezbyt podobała, muszę przyznać, że czytało mi się to dość szybko, ale pomimo tego sądzę, że fabuła nie była jakaś szczególna, a tego typu książki mnie po prostu nudzą, dlatego też była to jedna z lektur, której wolałabym nie czytać, chociaż niektóre fragmenty były nawet całkiem niezłe, to nazbyt długi opisy zdecydowanie mnie jednak zniechęciły do całości lektury.
YoAnna 12.05.2013 17:06
Druga z powieści wchodząca w skład Trylogii. Perypetie Andrzeja Kmicica i Oleńki Billewiczówny na tle potopu szwedzkiego. To naprawdę piękna opowieść, pełna akcji, wzruszeń, radości i smutku. Osobiście zrażona filmową wersją unikałam sięgnięcia po papierowy pierwowzór, jednak pewnego dnia przyszedł ten czas. Nie żałuję, gdyż było bardzo ciekawie. Gdyby tylko nie te z lekka przydługie opisy przyrody, byłoby naprawdę świetnie.
Doris 09.05.2013 16:10
Wprawdzie "Potop" posiadam w wydaniu trzytomowym, ale historię najlepiej przeczytać za jednym razem. Tło historyczne autor nakreślił wiarygodnie, przygody bohaterów są jednak fikcją literacką (szczególnie wysadzenie kolubryny podczas oblężenia Częstochowy jest wątpliwe, do dziś historycy się spierają co do tego wydarzenia). Nie przeszkadza to jednak w świetnym i wciągającym prowadzeniu wątków. Moim zdaniem lektura obowiązkowa nie jest, ale warto po nią sięgnąć, choćby po to aby poznać dokonania polskiej literatury.
Pharea 08.05.2013 20:53
Druga z epickich powieści Sienkiewicza opowiadająca (jak tytuł wskazuje) o potopie szwedzkim w latach 1655-1660.Głównym bohaterem jest Andrzej Kmicic, a towarzyszą mu nie mniej barwne postacie między innymi:Aleksandra Billewiczówna, Jerzy Michał Wołodyjowski, Jan Onufry Zagłoba. Kmicic zaręczony z Billewiczówną staje po stronie Radziwiłłów przez co zostaje uznany za zdrajcę (nawet przez swoją narzeczoną). Postanawia walczyć o swoje dobre imię. Lektura obowiązkowa - klasyk polskiej literatury. Ciekawa, napisana ku pokrzepieniu serc, momentami może ciężka, ale jak najbardziej warta wysiłku czytelnika.
kolka 07.05.2013 22:16
Wspaniała, jak pozostałe dzieła pana Sienkiewicza. Dodatkowa miła dla mnie ze względu na to, ze jedna z bohaterek nosi moje imię! Oleńka – tak! Jak łatwo było mi wcielić się w tą postać czytając książkę, wspaniałe przeżycie. Język ksiązki przyjemny, fabuła porywająca i oczywiście Kmicic – wspaniale wykreowana postać. Dodatkowo obrona Jasnej Góry, którą dobrze znam naprawdę godna uwagi. Najlepsza część Trylogii.
Cezary Kolczuga 25.03.2013 13:35
Czytałem "Potop" dawno. Czy należy ją przeczytać? Mam wątpliwości. Akcja ciekawa i wiarygodna, ale Sienkiewicz nie ustrzegł się wielu błędów. Sam jednak pisał "ku pokrzepieniu serc", więc prawda historyczna nie była najważniejsza. Bardzo dobra proza przygodowo-historyczna, ale nie rewelacyjna.
Artem 25.03.2013 13:08
Zewsząd słyszałem, że "jest to książka która należy przeczytać". W końcu pękły resztki mojej silnej woli i zasiadłem do tego tomiska. Wrażenia ? Jest to książka, która należy przeczytać! Może nie mamy polskiego Tolkiena, ale Sienkiewicz jest równie cenny.
Ignam 24.03.2013 02:13
Tak się zajęłam wątkiem miłosnym, że podczas omawiania lektury na lekcji okazało się, ze reszta do mnie nie dotarła. Jakieś tam tło historyczne. No i lufa ;)