ebook: Król Bólu - Jacek Dukaj
KRÓL BÓLU I INNE POWIEŚCI

PIĘTNAŚCIE LAT TWÓRCZOŚCI JACKA DUKAJA W OŚMIU UTWORACH

PRZEKRACZAJĄCYCH GRANICE WYOBRAŹNI I CZŁOWIECZEŃSTWA

Wszyscy przecież czujemy koniec czasów człowieka. Czujemy, że usuwa się nam ziemia spod nóg; na czymś stać trzeba, więc budujemy rusztowania; ale im my wyżej, tym one chybotliwsze; im my potężniejsi, tym one wątlejsze. Wszystko się wali.

Przyszłość retro, futurystyczna przeszłość, inna współczesność - i inna literatura o przyszłości.

W tej obszernej kolekcji prozy Dukaj jak zawsze oczarowuje: pomysłem, rozmachem kreacji, nowatorską formą, kompozycyjną precyzją i pytaniami, których postawienie nie przyszłoby nam do głowy.

Jak bardzo jesteś w stanie zbliżyć się do drugiego człowieka? Wejdziesz mu do głowy? Poznasz myśli? Poznasz uczucia? Nigdy. Ciało to detal; to czy tamto, bez znaczenia. Ale wstyd ciała, ale bariera nagości, fizycznej i psychicznej, bariera zażenowania, lęku przed odsłonięciem, przed opuszczeniem maski - ona oddziela sytuacje konwencjonalne od sytuacji intymności. Ten ból, który czasami nazywamy wstydem, czasami zdradą, czasami upokorzeniem, ten ból nie jest więzieniem, z którego za wszelką cenę musisz się wyrwać - on jest pierwszym warunkiem intymności.

Obok starszych tekstów w tomie znalazły się cztery nowe: Linia oporu, Oko potwora, Król Bólu i pasikonik, Piołunnik.

Zawartość zbioru:

1. „Linia oporu”

2. „Oko potwora”

3. „Szkoła”

4. „Król Bólu i pasikonik”

5. „Crux”

6. „Serce Mroku”

7. „Aguerre w świcie”

8. „Piołunnik”

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych polskich pisarzy. Autor m. in. Katedry, Innych pieśni oraz bestsellerowych Lodu i Wrońca. Laureat . Europejskiej Nagrody Literackiej, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. J. Zajdla.

Udostępnij:
Cena: 44,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
449 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Skomentuj ebooka "Król Bólu"
Tralalalalalala 24.06.2013 19:28
Kolejna wspaniała odsłona. Jest to kolejna książka jednego z lepszych polskich pisarzy zajmujących się fantastyką. Co prawda czasami książki te nie są takie łatwe, warto się jednak nie zniechęcać, bo są to naprawdę dobre pozycje w polskiej literaturze. Można się naprawdę wciągnąć czytając tę książkę, fabuła jest naprawdę dobra, sam pomysł na książkę był moim zdaniem oryginalny. Najważniejsze to wejść w świat przedstawiony, a potem idzie już łatwo. Oczywiście jeśli ktoś za fantastyką nie przepada to może nie spodobać mu się książka, ale reszcie na pewno przypadnie ona do gustu.
Dark Noise 24.06.2013 14:34
Przedmówczynie powiedziały już niemal wszystko, więc trudno cokolwiek nowego napisać o tym zbiorze opowiadań. Utwory na długo zapadają w pamięć. Wprawdzie Dukajowi wychodzą lepiej powieści (moim zdaniem), ale niektóre z opowiadań jakie znalazły się w tym zbiorze zasługuje na uwagę. Może się zdarzyć, że przemyślenia autora na temat kondycji współczesnego świata będą dla niektórych odbiorców nużące. Mimo wszystko warto się zapoznać. Szczególnie polecam miłośnikom s-f.
YoAnna 14.05.2013 16:45
Kolejny z utworów Jacka Dukaja, który choć w części nagrodzony został nagrodą Zajdla. „Król bólu” to zbiór opowiadań science fiction, które na długo zapadają w pamięć, choć jak to w przypadku takich zestawień bywa, można odnieść wrażenie, iż są nierówne. Ciekawe przemyślenia, świetna narracja, bogata wyobraźnia autora, są elementami, które tylko podnoszą walory opowieści. Polecam fanom nie tylko science fiction bądź autora.
Doris 11.05.2013 21:46
Dość pokaźny zbiór ciekawych opowiadań. Opowiadania są wbrew pozorom trudną formą. Liczy się przede wszystkim pomysł a tych Dukajowi nie brakuje. Przekrój przez niemal całe spektrum science - fiction. Sporo tu przemyśleń nad kondycją nie tylko nauki ale też naszego kraju. Niektóre teksty wciągną bez reszty. Niektóre wydadzą się zbyt trudne. Jednak to opowiadania, można przeczytać kilka, a do innych wrócić później. Czytanie w kolejności też nie jest obowiązkiem. Nic tylko zanurzać się w niezwykłe dukajowskie światy.
Pharea 11.05.2013 12:54
Kolejny raz Dukaj zaskakuje swoich czytelników, choć w sumie czytelnicy Dukaja wiedzą, że mogą się po nim spodziewać wszystkiego. Niesamowity zbiór opowiadań fantastycznego autora. Opowiadania łączy intrygująca fabuła, mądre przemyślenia, znów daje znać o sobie erudycja autora. Opowiadania są różne i tak samo różne są ich oceny. Jedne są lepsze, inne gorsze, jednak całość czyta się szybko, choć oczywiście wymagają myślenia. Całościowo mogę ocenić, ze jest to zbiór wart czytania
Cezary Kolczuga 08.04.2013 12:06
Dlaczego komentujesz tą samą książkę 2 razy? Nieuczciwe postępowanie.
Aleksandra Skibińska 08.04.2013 12:03
Dukaj jak zwykle robi czytelnikowi wodę z mózgu. Jest wspaniałym pisarzem, a ta książka wbija w podłogę. Dosłownie.
Cezary Kolczuga 28.03.2013 10:42
Zbiór intrygujących opowiadań. Przekrój stylów (od retro sci-fi po najnowsze trendy). Pomysłowe kreowanie światów. Niestety zbiorek jest dość nierówny ("Piołunnik" moim zdaniem zupełnie nie pasuje do reszty).
Aleksandra Skibińska 25.03.2013 19:48
Dukaj w pełnej krasie. Znowu daje czytelnikowi popalić.