ebook: W kraju niewiernych - Jacek Dukaj

Kalejdoskop fantastycznych wizji Jacka Dukaja

W tym obszernym tomie opowiadań, sygnalizującym już przyszły kunszt autora, znalazła się . Katedra – opowieść, która zainspirowała Tomasza Bagińskiego i stała się przyczynkiem do kilkuminutowej animacji, nominowanej do Oscara. Sam tekst otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla dla najlepszego opowiadania roku 2000, dyskwalifikując tym samym inny utwór z tomu W kraju niewiernych - również nominowany do tego wyróżnienia Ruch Generała. Zbiór - zawierający także m. in. zapowiadające fenomen Matrixa Irreehaare czy kontrowersyjną Ziemię Chrystusa - zdobył trzy inne nagrody.

Przygotowane przez Wydawnictwo Literackie wznowienie będzie stanowić jednolitą serię z wydaną w grudniu 2007 roku powieścią Lód: format A5, twarda oprawa, wspólne liternictwo, opracowanie graficzne Tomka Bagińskiego. Podobną formę przyjmą reedycje książek Inne pieśni (maj 2008) oraz Czarne oceany (wrzesień 2008). Jeszcze w tym roku do księgarń trafi także albumowe wydanie Katedry.

Recenzje

Zaczyna się mocno - od Żelaznego Generała, Rajmunda Żarnego z Warzhadów. Potem spotykamy Zjadacza Krwi, zapadamy się mroki wirtualnego Irrehaare, obserwujemy tajemniczego Muchobójcę, widzimy świat równoległy, w którym Chrystus nie umarł, przeżywamy mistyczne uniesienie w Katedrze, by doznać objawienia podobnego do tego z Medjugorie i w końcu stanąć twarzą w twarz z teologicznym problemem istnienia duszy u Obcych.

Wojciech Sosnowski, Wirtualna Polska

Tym, co fascynuje w utworach Dukaja, jest ukazywanie, jak pod ciśnieniem kosmicznych, odmienionych technologicznie realiów, reformuje się podejście do Boga, do zagadnień metafizycznych. Widzimy u Dukaja, jak nowa, wytworzona przez człowieka rzeczywistość deformuje i przeistacza swego twórcę, przyczyniając mu problemów, bólu i rozterek dziś kompletnie nieznanych. Dukaj traktuje bodaj swoje światy jako wizję przyszłości, która może się kiedyś, gdzieś zrealizować. Bardziej mi tu pasuje hasło z przeciwległego bieguna znaczeniowego: "W krainie wiernych". I do tematyki religijnej, jak ją Dukaj rozumie i przedstawia, i do jego podejścia do science fiction.

Marek Oramus, „Dziennik Polski”

Dukaj to pisarz obdarzony niesamowitym talentem do wymyślania fantastycznych światów (...) potrafi niezwykle bogaty obraz świata wymyślić zaledwie dla krótkiego opowiadania („Ruch Generała”, „Ziemia Chrystusa”), po czym beztrosko te światy porzuca i zabiera się za tworzenie następnych, jakby za cel swojego pisarstwa uznał empiryczne obalanie tezy, zgodnie z którą w fantastyce wszystko już było i nic się nie da wymyślić.

Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych . w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

Więcej o Jacku Dukaju >>>

Patronat medialny

Udostępnij:
Cena: 38,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
389 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Skomentuj ebooka "W kraju niewiernych"
Tralalalalalala 24.06.2013 19:29
Jedna z moich ulubionych pozycji. Jest to kolejna książka jednego z lepszych polskich pisarzy zajmujących się fantastyką. Co prawda czasami książki te nie są takie łatwe, warto się jednak nie zniechęcać, bo są to naprawdę dobre pozycje w polskiej literaturze. Można się naprawdę wciągnąć czytając tę książkę, fabuła jest naprawdę dobra, sam pomysł na książkę był moim zdaniem oryginalny. Najważniejsze to wejść w świat przedstawiony, a potem idzie już łatwo. Oczywiście jeśli ktoś za fantastyką nie przepada to może nie spodobać mu się książka, ale reszcie na pewno przypadnie ona do gustu.
Dark Noise 24.06.2013 14:34
Ta książka to kolejny zbiór opowiadań Dukaja. Jak dla mnie autor lepiej sprawdza się w dłuższych formach, co nie oznacza, że opowiadania wychodzą mu źle. Są po prostu czasami mniej ciekawe niż powieści. Jeśli komuś „ciężkość” powieści autora nie odpowiada (albo się nią „zmęczył”) w lekturze tych opowiadań odnajdzie chwile wytchnienia. Proza Dukaja jest tak wielowarstwowa i ciekawa, ze powinna zainteresować nie tylko miłośników literatury spod znaku s-f.
Doris 15.05.2013 06:11
Kolejny zbiór opowiadań autora. Generalnie nie przepadam za takimi wydawnictwami. Są często nierówne i „W kraju niewiernych” nie jest wyjątkiem. Kilka tekstów jest godnych uwagi (choćby otwierający zbiór). W kilku forma autora jest niższa. Ogólne wrażenie pozytywne. Wykreowane światy są złożone, ale niektórzy czytelnicy mogą odnieść wrażenie, że opowieści są nieco przeintelektualizowane. Mimo wszystko warto zapoznać się z tą pozycją.
YoAnna 14.05.2013 16:45
Kolejny zbiór opowiadań w dorobku tego jakże świetnego autora. Historie w nim przedstawione są inteligentne, wciągające i oryginalne. Jedno z opowiadań zawarte w tym zbiorze zostało nagrodzone Zajdlem. Niektóre z opowiadań są trochę słabsze, ale nadal trzymają wysoki poziom. Jeśli ktoś chce odpocząć trochę od „ciężkiego” Dukaja, niech sięgnie po ten zbiór. Polecam, gdyż naprawdę warto zapoznać się z twórczością tego autora.
Pharea 11.05.2013 13:14
Kolejny zbiór opowiadań jakimi uraczył nas Jacek Dukaj. Wszystkie opowiadania są dobre i odzwierciedlają mistrzowski warsztat Dukaja. Autor znów tworzy własne światy, bardzo dobrze kreuje postacie, świetnie opisuje otoczenie. Jedne opowiadania szczególnie wyróżniają się wysokim poziomem, inne są troszkę gorsze, ale jestem pewna, ze każdy fan fantastyki znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie. Nie tylko dla fanów Dukaja. Polecam
Aleksandra Skibińska 08.04.2013 12:40
"W kraju niewiernych", tak jak "Xavras Wyżyn", jest dość lekkim (jak na Dukaja!) zbiorem opowiadań. Najbardziej podobały mi się "Ziemia Chrystusa" i "Katedra".
Aleksandra Skibińska 08.04.2013 12:40
"W kraju niewiernych", tak jak "Xavras Wyżyn", jest dość lekkim (jak na Dukaja!) zbiorem opowiadań. Najbardziej podobały mi się "Ziemia Chrystusa" i "Katedra".
Aleksandra Skibińska 08.04.2013 12:40
"W kraju niewiernych", tak jak "Xavras Wyżyn", jest dość lekkim (jak na Dukaja!) zbiorem opowiadań. Najbardziej podobały mi się "Ziemia Chrystusa" i "Katedra".
Cezary Kolczuga 29.03.2013 18:14
Zbiór opowiadań. Nierówny zbiór. Ciekawe m.in. "Muchobójca" i "Ziemia Chrystysa". Sporą niższe loty w "Katedrze". Niestety po lekturze mam wrażenie, że autor najlepiej się sprawdza w powieści. Opowiadania to trochę za krótka forma aby Dukaj mógł rozwinąć swoje pomysły.