ebook: Extensa - Jacek Dukaj

Powieść kultowego autora sf młodego pokolenia, Jacka Dukaja (ur. 1974), skierowana jest nie tylko do koneserów gatunku, zwolenników fantastyki awangardowej i eksperymentalnej.

Akcja książki rozgrywa się w Zielonym Kraju. Równiny, stada koni i samotne rancza nie powinny jednak nikogo zmylić – Extensaopowiada o świecie z dalekiej przyszłości, ocalałym z nieokreślonego kataklizmu. To miejsce, w którym żywi obcują z umarłymi, a czary i ezoteryka są na porządku dziennym. Nie nazwany z imienia bohater trafia przypadkowo do Bartłomieja – astronoma, który posiadł tajemnicę nieśmiertelności – i odkrywa w sobie zainteresowanie gwiazdami. Po kilku latach studiowania tajemnic nieba otrzymuje w darze od swego mistrza zdolność jednoczesnej egzystencji w dwóch przestrzeniach.

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych . w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

Więcej o Jacku Dukaju >>>

Udostępnij:
Cena: 26,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
269 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Skomentuj ebooka "Extensa"
And Ra 28.02.2014 22:12
Niesamowita kreacja, jest w tej mini-powieści coś z Pikniku na Skraju Drogi, cyklu Darkoverskiego Marion Zimmer Bradley, z niektórych utworów Marka S. Huberatha i Ursuli K. Le Guin, ale i tak pozostaje ona całkowicie osobna intelektualnie i artystycznie.
Tralalalalalala 24.06.2013 18:36
Kolejna wspaniała powieść autorstwa Jacka Dukaja, jednego z najlepszych polskich pisarzy współczesnych. Na początku lektura może sprawić mały kłopot czytelnikowi, lecz już po kilkunastu stronach i zagłębieniu się w świt przedstawiony przez autora wszystko staje się jasne. Książka ta jest naprawdę wciągająca, jeśli ktoś jest się w stanie na niej skupić i delektować się nią. Wielbiciele Dukaja nie będą na pewno rozczarowani lekturę tej książki. Polecam ją wszystkim.
Dark Noise 12.06.2013 21:57
Jak większość powieści Dukaja tą też trudno opisać w kilku zdaniach. Na pewno nie jest to lektura łatwa, ale czytelnicy lubiący wyzwania i jednocześnie rasową sci-fi z pewnością będą zadowoleni mimo konieczności włożenia pewnego wysiłku. Sam pomysł na byt wszechwiedzy mocno intryguje i w pewnym sensie przeraża. Nieszablonowe dzieło, które nie będzie się podobało zwolennikom prozy lekkiej, łatwej i przyjemnej. Tu trzeba się zaangażować.
YoAnna 14.05.2013 16:45
Dukaj po raz kolejny zdumiewa, ale to już chyba norma podczas lektury jego pieści. „Extensa” jest wyrywająca się z wszelkich szablonów powieścią, która zmusza czytelnika do myślenia i na długo zapada w pamięć. Charakterystyczny styl autora może nie należy do najprostszych w odbiorze, jednak gdy poświecić mu chwilę, człowiek zapada się w wykreowany przez autora świat. Jest jakby sennie i tajemniczo, a jednocześnie to mocno science fiction.
Doris 11.05.2013 14:11
Jak zwykle Dukaj zaskakuje. Każda jego książka choć w jakiś sposób podobna do innych, jest mimo wszystko odmienna. Powyższa powieść jest oczywiście nieszablonowa i oczywiście niełatwa w odbiorze, a tytułowa Extensa to coś na kształt bytu wszechwiedzy. Nie ma tu tartych schematów i stereotypów, a jednocześnie nadal jest to twarda s-f. Trudno to streścić w kilku zdaniach. Najlepiej przeczytać. Warsztat pisarski autora jest nienaganny, co dodatkowo podwyższa wartość dzieła.
Pharea 11.05.2013 12:42
Dukaj po raz kolejny zaskakuje mnie w swojej powieści. Rewelacyjna fantastyka, budzi niepokój i przeraża. Autor znów wykorzystuje swoją ogromną wiedzę w wielu dziedzinach i wymaga od czytelnika pełnej koncentracji i poświęcenia. Powieść trudna, tylko dla ambitnych i wytrwałych. Extensa jest rodzajem wszechwiedzy, jest kosmiczną tajemnicą. Nie da się tego po krótce opowiedzieć. Trzeba znaleźć czas by to po prostu przeczytać i samemu przetrawić.
Aleksandra Skibińska 08.04.2013 12:27
wiat, który przedstawia nam Dukaj w "Extensie" jest okrutny i niebezpieczny. a jednak żyją tam tacy ludzie jak my, z takimi samymi ludzkimi potrzebami. Tą książkę trzeba przeczytać.
Cezary Kolczuga 28.03.2013 08:49
Dukaj jak zwykle łamie stereotypy i schematy. "Extensa" to twarda, rasowa fantastyka. Jednakże nie dla wszystkich. Wyzwania w obszarze myślenia nie przypadną do gustu czytelnikom lubiącym prozę łatwą i przyjemną. Powieść dla otwartych umysłów.