ebook: Ogniem i mieczem - Henryk Sienkiewicz

Ten utwór nie jest chroniony prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza, że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać.
Jeśli utwór opatrzony jest dodatkowymi materiałami (przypisy, motywy literackie etc.), które podlegają prawu autorskiemu, to te dodatkowe materiały udostępnione są na licencji Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.

Udostępnij:
Cena: 0,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
0 punktów koobe !
Wydawnictwo: WolneLektury.pl ;
Skomentuj ebooka "Ogniem i mieczem"
M K 02.02.2014 07:24
Pierwsza część monumentalnej trylogii Sienkiewicza, pisanej „ku pokrzepieniu serc”, ale także w celu zdobycia środków do życia i opieki nad chorą żoną, czym nie wszyscy wiedzą. Sienkiewicz pisał ją w odcinkach, do gazety, co dzisiaj, z perspektywy czasu wydaje się wprost nieprawdopodobne – panowie Ludlumi, Clancy i im podobni, w pas się proszę pokłonić. Autor jednak, dzięki swojemu kunsztowi literackiemu i pracowitości podołał temu zadaniu. Świetna powieść, która w dzisiejszych czasach zyskałaby miano politycznego i militarnego thrillera, i historii miłosnej, i powieści łotrzykowskiej – tam jest po prostu wszystko.
Tralalalalalala 23.06.2013 23:20
Kolejne wspaniałe dzieło Henryka Sienkiewicza, które może olśnić niejednego. Jest to jedna z tych książek, które warto znać. Styl Sienkiewicza jest moim zdaniem naprawdę dobry, więc książkę tę czyta się dość przyjemnie, z resztą jest to jedno z ciekawszych jego dzieł. Myślę, że tę pozycję każdy powinien przeczytać nawet jeśli nie zachęca ona szczególnie, bo może akurat ktoś przekona się do Sienkiewicza, jednego z większych pisarzy polskich.
Dark Noise 19.06.2013 08:07
Trzeba przyznać, że pomysł Sienkiewicz miał dobry. Wybrać z historii jakąś mniej znana postać i wokół niej zbudować fikcyjną opowieść nic nie tracąc z historycznego tła (powstanie Chmielnickiego). Skrzetuski z historii znany jest tylko z faktu przedarcia się z oblężonego Zbaraża (a Wołodyjowski z późniejszej obrony Krzemieńca). Mimo wszystko jest to powieść bardziej przygodowa niż historyczna, ale czyta się dobrze (mimo upływu lat od jej powstania).
YoAnna 30.05.2013 21:43
Pierwsza z trzech opowieści wchodzących w skład znanej i lubianej Trylogii autorstwa Henryka Sienkiewicza. Autor zabiera czytelników na ukraińskie ziemie pogrążone w chaosie Powstania Chmielnickiego. To wyśmienita opowieść o honorze, odwadze, miłości i poświęceniu. Czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Zachęcam do zapoznania się z tym klasykiem polskiej literatury i to nie tylko w ramach szkolnej lektury. Gdyż naprawdę warto.
YoAnna 10.05.2013 17:47
„Ogniem i mieczem” jest pierwszą z trzech powieści historycznych wchodzących w skład Trylogii autorstwa Henryka Sienkiewicza. Czytelnik zabierany jest na Ukrainę czasów powstania Chmielnickiego. To naprawdę wspaniała opowieść. Nie tylko o historii, ale i o odwadze, miłości, wierności. Książka uczy i wzrusza. Wciąga już od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się aż do ostatniego zdania. Polecam, nie tylko jako lekturę.
Doris 09.05.2013 11:22
"Ogniem i mieczem" posiadam w dwóch tomach. Ponieważ lubię powieści historyczne nie odstraszyła mnie objętość, a nazwisko autora przyciągnęło. Muszę przyznać, że najpierw oglądałam film. Nie spodobał mi się. Książka to zupełnie inny świat (nie tak wygładzony jak w filmie). Tło historyczne jest wiarygodne, a umieszczeni w nim bohaterowie przekonujący. Trzeba jednak pamiętać, że Sienkiewicz pisał całą trylogię "ku pokrzepieniu serc", więc powieść jest troszkę podkoloryzowana, tak aby uwypuklić wzorce polskości.
Cezary Kolczuga 12.04.2013 18:52
Trylogię Sienkiewicza czytałem w zaburzonej kolejności. Zacząłem od "Pana Wołodyjowskiego" bo był najkrótszy. Potem przyszła kolej na "Ogniem i mieczem". Taka "technika" nie przeszkodziła w zrozumieniu historii. Trzeba mieć świadomość, że to powieść przygodowo-historyczna. Tło i niektóre postacie znamy z historii. Przygody to fikcja literacka. Skrzetuski jest wspominany w dokumentach jako ten, który przedarł się z oblężonego Zbaraża. Resztę wymyślił Sienkiewicz. Dobrze wymyślił.
Aleksandra Skibińska 12.04.2013 18:47
Jest to jedna z ciekawszych szkolnych lektur, przeczytałam ją jednym tchem. Lekturę warto uzupełnić oglądając film i przekonać się że coś takiego jak "perfekcyjna" adaptacja nie istnieje.
Ignam 24.03.2013 02:03
W "Ogniem i mieczem" spotykamy po raz pierwszy bohaterów całej Trylogii - Onufrego Zagłobę, pana Wołodyjowskiego, Skrzetuskiego, Rzędziana... Choćby dla tych barwnych postaci warto przeczytać.
katicaa88 22.03.2013 17:37
Henryk Sienkiewicz, można by napisać "w swoim żywiole". Historia, walka, zemsta i oczywiście wątek miłosny.