ebook: Dallas '63 - Stephen King

Najnowsza powieść Stephena Kinga Dallas '63, która trafi do polskich czytelników w dniu światowej premiery 8 listopada 2011, odwołuje się do klasycznego motywu literatury fantastycznej, czyli podróży w czasie. Korzystając z tajemniczego portalu, główny bohater opowieści cofa się do 1958 roku i podejmuje próbę powstrzymania zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

Ten prosty pomysł w rękach Kinga staje się pretekstem do odmalowania klimatu Stanów Zjednoczonych lat 60., reinterpretacji mitu o śmierci amerykańskiego prezydenta oraz stworzenia alternatywnej wersji historii. Dallas '63 to znakomita powieść zadająca pytanie: "co by było, gdyby..." i badająca granice nieuchronności, elastyczności losu. A przy tym pasjonująca historia mężczyzny, który podejmuje walkę z czasem. I choć los po wielokroć odkrywa przed nim swoje złowrogie oblicze, bohater zawalczy zarówno o życie JFK, jak i o własne - odnalezione w innym wymiarze - szczęście.

22 listopada 1963 roku w Dallas padły trzy strzały, które zabiły prezydenta Kennedy'ego i zmieniły świat. A gdyby tak można było temu zapobiec? Gdyby można było ocalić JFK i zmienić bieg historii?

Jake Epping to trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego w Lisbon Falls w stanie Maine, który dorabia, prowadząc kursy przygotowawcze do matury zaocznej dla dorosłych. Od jednego ze swoich uczniów, Harry'ego Dunninga, dostaje wypracowanie - makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry'ego zatłukł na śmierć jego matkę i braci, a siostrę pobił tak bardzo, że nigdy nie odzyskała przytomności. Od tego wszystko się zaczyna...

Wkrótce potem przyjaciel Jake'a, Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Powierza Jake'owi szaloną - i, co jeszcze bardziej szalone, wykonalną - misję ocalenia Kennedy'ego. Tak oto Jake zaczyna swoje nowe życie jako George Amberson, życie w świecie Elvisa i JFK, amerykańskich krążowników szos i wczesnego rock and rolla, gniewnego samotnika nazwiskiem Lee Harvey Oswalda i Sadie Dunhill, pięknej szkolnej bibliotekarki, która zostaje miłością życia Jake'a - życia wbrew wszelkim normalnym regułom czasu.

Dallas '63 to hołd złożony prostszym czasom i poruszająca opowieść pełna gwałtownie narastającego suspensu, to Stephen King w swoim najlepszym epickim wydaniu.

Stephen King (ur. 1947) napisał ponad pięćdziesiąt książek i wszystkie zyskały status światowych bestsellerów. Znajdują się między nimi: Lśnienie (1998), Miasteczko Salem (1998), Misery (2004) czy Pod kopułą (2010). Powieści Kinga doczekały się wielomilionowych nakładów, tłumaczeń na przeszło 30 języków, a na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z jego nazwiskiem na okładce. Stephen King mieszka w stanie Maine z żoną, powieściopisarką Tabithą King.

Dallas '63 zostanie przeniesione na wielki ekran przez Jonathana Demme'a, który kupił prawa filmowe do książki.

Udostępnij:
Cena: 39,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
390 punktów koobe !
Wydawnictwo: Prószyński Media ;
Skomentuj ebooka "Dallas '63"
Tralalalalalala 24.06.2013 03:53
Wspaniała książka, już dawno podczas czytanie nie towarzyszyło mi tyle emocji, wprost nie mogłam oderwać się od lektury tej powieści Kinga, po raz kolejny autor urzekł mnie swoją pomysłowością i intelektem. Trzeba jednak przyznać, że ta książka nieco różni się od poprzednich, ale jest równie dobra, a może nawet trochę lepsza, bo trzyma w napięciu jak żadna inna. Polecam tę książkę nie tylko miłośnikom Stephena Kinga, bo jest naprawdę dobra.
Dark Noise 22.06.2013 07:50
King zaskoczył mnie tą książką. Można powiedzieć, że jest to coś na kształt historii alternatywnej. Podróż w przeszłość i próba zmiany. Z drugiej strony jest to doskonały thriller polityczny trzymający w napięciu aż do końca. Bardzo podobały mi się opisy stosunków społecznych jakie panowały w latach 50. i 60. w Stanach Zjednoczonych. Miłośnicy horrorów autora mogą być rozczarowani. Miłośnicy thrillerów wszelkiej maści będą zadowoleni.
Pharea 06.05.2013 15:04
Piękna, niesamowita i niezwykle wciągająca książka o powrocie do przeszłości i próbie zmiany tego, co nie powinno być zmieniane. Opowieść o miłości i nadziei z elementami fantastyki i thrillera. Świetne opisy Stanów Zjednoczonych i ich mieszkańców z czasów "panowania" JFK. Jaki cel ma główny bohater Jake Epping? Czy mu się uda to wykonać bez konsekwencji w czasie współczesnym? Tego musicie dowiedzieć się sami.
Doris 05.05.2013 15:59
Podróż w czasie i zmienianie przeszłości ze wszystkimi konsekwencjami dla przyszłości to dość popularny motyw wykorzystywany w literaturze. Jednak autor przedstawił go dość niekonwencjonalnie i intrygująco. Do tego udało mu się oddać amerykańskiego ducha lat 50. i 60. XX wieku. Akcja dynamiczna nie pozwala na chwilę odpoczynku. Oczywiście napięcie jest obecne jak w niejednym rasowym thrillerze. Ostrzegam, nie jest to horror, ale coś na kształt thrillera społeczno-politycznego. Dobrego thrillera.
YoAnna 01.05.2013 18:27
Powieść wciąga od pierwszych stron. Ostatnio rzadko mi się zdarza bym czytała coś z aż takim zainteresowaniem. Nie mogłam doczekać się tego, co dalej spotka bohaterów. A wszystko to dlatego, że wątki nie są przewidywalne, nigdy nie wiadomo, co trafi się za rogiem. Książka nie nuży, treść w odpowiednich momentach przyśpiesza, zwalnia i znów przyśpiesza. Trochę jak na górskiej kolejce, z tym wyjątkiem, iż wszystko tu przeprowadzono płynnie. Nie ma się wrażenia nagłego przeskoku.
Tak oto z całego serca mogę polecić Dallas ’63. Mimo że niewiele tu fantastyki, co może nie spodobać się jej fanom, w moim przypadku powieść pozostanie na długo w pamięci i zajmie miejsce na górnej półce regału. Taka moja prywatna Półka Chwały.
Ailuj 29.03.2013 09:05
Przerażająco emocjonująca historia, za którą King powinien dostać Nobla. Naprawdę świetnie skrojeni bohaterowie i stałe napięcie nie dadzą wam zasnąć.
Artem 24.03.2013 19:29
Dallas' 63, to druga po "Ręce mistrza" powieść, gdzie King pokazuje inną twarz. Nie tworzy jednego elementu, który budzi grozę przez wszystkie strony powieści, ale zamiast tego tworzy atmosferę ciągłego napięcia. Zło jest ukryty i może zaatakować w każdej chwili, wtedy gdy autor uśpi naszą czujność swoim darem opowiadania fascynujących historii. Ponadto stworzonego przez niego postaci są wielowymiarowe i mają skomplikowaną naturę. Od pierwszych stron budzą naszą sympatię i kartka po kartce kibicujemy ich wysiłkom. Pozycja obowiązkowa!