ebook: Inne pieśni - Jacek Dukaj

Nie science fiction, nie fantasy, nie historia alternatywna – lecz rzecz dzieje się w innej Europie, w innym świecie, gdzie prawa rządzące rzeczywistością bliższe są domysłom Arystotelesa na temat Formy i Materii, aniżeli teoriom Newtona i Einsteina – pisał o Innych pieśniach Jacek Dukaj.

Ten niezwykły obraz świata rządzonego przez Formę, zbudowanego z pięciu żywiołów, podporządkowanego teoriom Empedoklesa i Arystotelesa, w którym nowożytna nauka jako pogląd z gruntu fałszywy nigdy się nie rozwinęła, przyniósł autorowi aż trzy prestiżowe nagrody. Książka do czasu premiery Lodu uznawana była przez krytyków i czytelników za najlepszą powieść w jego dorobku (pierwsze wydanie: 2003).

Recenzje:

Podobno na tym właśnie polega jego warsztat pisarski - najpierw wyobraża sobie jakąś niezwykłą scenerię, a potem ją opisuje tak, jakby streszczał film wyświetlany w jego głowie. Jeśli to prawda, to tym razem ten film przyćmił swoimi efektami specjalnymi wszystkie poprzednie - mamy tutaj . oniryczny opis Aleksandrii i jej biblioteki, miasto unoszące się nad Morzem Śródziemnym, statki powietrzne i międzyplanetarne, kolonię księżycową, Moskwę pod władaniem czarnoksiężnika, pałace, fortece i pola bitew, wszystko to opisane niesłychanie plastycznie i głęboko zapadające w wyobraźni.

Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”

Inne pieśni to zarazem powieść fantasy (...), hołd złożony XIX-wiecznej literaturze przygodowej pełnej afrykańskiej egzotyki i tropików, a zarazem przypowieść filozoficzna.

Mariusz Czubaj, „Polityka”

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych . w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

Więcej o Jacku Dukaju >>>

Przeczytaj fragment >>>

Patronat medialny:

Udostępnij:
Cena: 37,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
379 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Skomentuj ebooka "Inne pieśni"
Tralalalalalala 24.06.2013 18:31
Bardzo lubię powieści Dukaja, tak więc i ta przypadła mi do gustu. Nie jest to książka, którą czyta się bardzo łatwo, a jednak potrafi czytelnika wciągnąć w świat przedstawiony i nie jeden raz zadziwić swoją pomysłowością. Wydaje mi się, że ta powieść jest chyba jedną z najlepszych jakie się ukazały, dlatego też szczerze polecam ją wszystkim molom książkowym , nawet tym nie znającym tego autora, bo niewątpliwie jego książki spodobają się każdemu.
Dark Noise 12.06.2013 16:16
Pamiętam debiut Dukaja w „Fantastyce”, autor miał wtedy 15 lat (ja byłem niewiele starszy). Już wtedy mocno zafascynowałem się jego twórczością, więc niejako naturalne było, że kiedy powstawały powieści nie omieszkałem ich przeczytać. Ze wszystkich dzieł autora „Inne pieśni” wyróżniają się najbardziej. Nie jest to fantastyka rozrywkowa. Nie jest łatwa w lekturze i wymaga skupienia aby wszystko zrozumieć. Powieść warta jest jednak poświęcenia. Wizja autora jest niepowtarzalna i bardzo wiarygodna.
YoAnna 14.05.2013 16:45
Fantastyka naukowa może niekoniecznie jest jednym z moich ulubionych klimatów, jednakże powieści Dukaja, mimo tego, iż nie należą do najłatwiejszych, mają w sobie to coś, co mnie przyciąga. Autor jak zwykle przemyślał dokładnie każdy szczegół, zadbał o najmniejszy nawet element. Alternatywna historia, w której Aleksander Wielki nie umarł tragicznie, a światem rządzi koncepcja arystotelesowska, wciąga już od pierwszych stron. Warto przeczytać.
Pharea 11.05.2013 12:49
Chyba jedna z najlepszych powieści Dukaja. Moja ulubiona w jego twórczości. Jak zwykle wymagająca i trudna, ale czytanie jej daje dużo satysfakcji. Dukaj oczekuje od czytelnika pełnego skupienia, kreuje szczegółowy, niesamowity świat, tak podobny a tak różny od tego co znamy. Inne nazwy mogą czytelnika wprowadzić w konsternację, jednakże szybko można się do nich przyzwyczaić i dalej jest już łatwiej zapanować nad całością. Z pewnością nie jest to książka, którą można czytać bezmyślnie. Polecam
Doris 05.05.2013 13:57
Proza Dukaja nie jest łatwa w odbiorze. Skomplikowana często narracja nie uwiedzie czytelników oczekujących opowieści w miarę prostych, wręcz rozrywkowych. Nie oznacza to, że nie należy sięgać po książki autora. Wręcz przeciwnie. Wizje Dukaja są kompletne, a "Inne pieśni" to majstersztyk. Skoro inny świat, więc wszystko musi być inne: prawa fizyczne, język, kultura, miejsca, itd., itp. Jednak jeśli skupimy się na lekturze ta "inność" w pewnym momencie wyda się jakoś znajoma i wciągnie nieubłaganie.
Aleksandra Skibińska 08.04.2013 12:25
"Inne pieśni" uwodzą, choć są książką wymagającą. Dokładnie skonstruowany świat, niby tuż obok, a jednak daleko. Tak inny, lecz wystarczy chwilkę pomyśleć, by znaleźć podobieństwa. To przygoda intelektualna na najwyższym poziomie.
Cezary Kolczuga 28.03.2013 14:57
"Inne pieśni" to na pierwszy rzut oka historia alternatywna. Nic bardziej mylnego. Inny świat, inne prawa (fizyczne). Skoro inny, więc inne słownictwo (a zarazem tak podobne), inne postacie, inne miejsca. Jednak potrafimy (przy odrobinie wysiłku) je skojarzyć, zlokalizować. Historie Dukaja nie są łatwe w odbiorze. Wymagają od czytelnika zaangażowania. Jak dla mnie najlepsza pozycja w dorobku pisarza.
Beata Wieczorek 28.03.2013 12:00
"Inne pieśni" Jacka Dukaja nie należą do literatury łatwostrawnej. Wymagają skupienia się i koncentracji, ale przeczytać je naprawdę warto.
Agnieszka Kolano 26.03.2013 00:24
Dukaja znałam wcześniej z "Perfekcyjnej niedoskonałości", więc bez obaw zabrałam się za "Inne pieśni" - a tu proszę, to zupełnie inny świat, było trudno zrozumieć, wgryźć się w ten świat z powieści. Autor wymaga od czytelnika aktywności, nie sposób przeczytać tej powieści po łebkach, zwłaszcza pod koniec, gdzie wariuje rzeczywistość, a czytelnik robi sobie piątą kawę, żeby sobie podkręcić obroty i nadążyć za akcją.
Aleksandra Skibińska 25.03.2013 17:39
Cudowna, wspaniała książka. Nie warto jej nie znać.