31.10.2014
Czasem coś tam napiszesz. Opowiadanko. Prowadzisz regularny dziennik. Lub bloga. Chcesz pisać. Marzy Ci się powieść. Oczywiście, nie ma na nią czasu. Masz co prawda jakieś szkice, notatki, fragmenty, pomysły... Jeśli tak jest, to zapisz się do NaNoWriMo. 
 

NaNoWriMo, czyli National Novel Writing Month jest coroczną inicjatywą, która zaprasza wszystkich amatorów do pisania powieści!

 
Cel? Napisać 50 tys. słów pierwszego draftu.
Czyli - piszesz ok 1667 słów dziennie. Przez miesiąc. 
 
Jak to działa?
Zakładasz konto, logujesz się i wpisujesz liczbę słów: ile na dany moment liczy Twój draft. Dzięki temu zdobywasz odznaki. Odznaki dostaniesz również za uczestnictwo w społecznościowych atrakcjach, jak fora czy eventy w realu. 
 
Czemu warto?
1 Potężny społecznościowy feedback.
Masa zaangażowanych, system nagradzania, poczucie wspólnoty: dzięki temu zadanie staje się łatwiejsze. W kupie raźniej!
 
2 Pretekst
Czego nie ma pisarz, szczególnie amator? Czasu. To sprawia, że jego aktywność twórcza może ograniczyć się do tworzenia wymówek. Zamiast więc marudzić, że Twoja kreatywna dusza jest niezdolna do wejścia w taki kierat, że potrzebujesz zadumy i refleksji, że Twoje słowa skapują jak miód, nie bryzgają jak fajrant - zgódź się na eksperyment. Spróbuj przez miesiąc pisać naprawdę dużo. 
Rocznie 310,095 osob walczy o swoj pierwszy draft. Wiele z nich to, jak Ty, amatorzy piszący po godzinach. To jest możliwe. Po prostu się przekonaj. 
 
NaNoWriMo 
3 Konfrontacja z realnym pisaniem
Na etapie tworzenia, planowania, wyobrażania sobie ceremonii wręczania nam Nike - wszystko jest łatwe, proste i i świetlane. Czasem tak dobrze nam z tymi fantazjami, że nawet nie musimy siadać do pisania :) Jeżeli jednak poddamy się fali entuzjazmu i zaczniemy pisać... 
Znacie to uczucie, kiedy na etapie projektu wszystko wygląda rewelacyjnie, a tu nagle - taki dół! 
Czy ja nie umiem pisać? Czemu to jest tak fatalnie zrobione? 
Pisanie jest pisaniem, nie planowaniem czy projektowaniem. Twoim produktem ostatecznie jest tekst, zbiór słów. Dlatego koniecznie musisz skonfrontować się z doświadczeniem pisania jako takiego, z bolesnymi poprawkami, z siedzeniem ze słownikiem i sprawdzaniem, czy dane słowo naprawdę znaczy to, co myślimy. "Mam świetny pomysł na książkę" naprawdę mało znaczy. Większość z nas go ma. 
 
4 Jeden z sympatyczniejszych sposobów promocji literatury.
Festiwale? Spotkania z pisarzami? Konwenty? Well, NaNoWriMo to zupełnie inny pomysł na wspólne cieszenie się literaturą. Naprawdę nowatorski, świeży i miły. Czy nie chciałbyś się poczuć tego częścią?
  
5 Materiały i wsparcie
Ekipa NaNoWriMo zebrała w jednym miejscu masę pomocnych pisarzom materiałów. Wywiady z pisarzami, źródła inspiracji... możesz pogrzebać w nich z pożytkiem, a bez ryzyka, że znajdziesz tam zdjęcia kotów. 
 
Rada na koniec. Julia Cameron pisze o tym, że artyści często są ogarnięci obsesją pisania świetnie, pisania najlepiej. Siadamy i chcemy napisać arcydzieło i bestseller. 
Nie przyjmujemy do wiadomości, że aby zrobić coś dobrze, najpierw musimy być gotowi zrobić to źle
 
NaNoWriMo to świetny moment, żeby właśnie to doświadczenie przeżyć: nie napiszecie Czarodziejskiej Góry w miesiąc, ale uda sie Wam zobaczyć wszystkie mroczne strony pisania, ujęte jednak w zabawową, społecznościową ramę. 
Piszecie się na to? Dajcie znać!
Autor:
Komentarze
Czasem dobrze jest wrócić do świata dziecięcych lektur, by trochę się nasycić ich prostą,... czytaj wiecej
Ludzie płacą tysiące za spotkanie z nim. Nie za indywidualne konsultacje, ale za uczestnictwo w... czytaj wiecej
E-czytanie jest rewelacyjne. Jednak zawsze może pojawić się coś, co trochę zepsuje nam... czytaj wiecej
Czytanie to silna pasja: dlatego przytrafia się w przeróżnych miejscach i dziwnych sytuacjach.... czytaj wiecej
"Dzień na ziemi", prozatorski tom literaturoznawcy i filozofa Michała Pawła Markowskiego, zawiera... czytaj wiecej
PYTANIE: Wiesz, ile będę miał lat, zanim nauczę się grać na fortepianie? ODPOWIEDŹ: Tyle samo, co wtedy, kiedy się nie nauczysz. Jeśli marzysz o tym, żeby malować, pisać, śpiewać, tańczyć,...
Cena : 34,00 zł