ebook: E.E. - Olga Tokarczuk

E.E. jest (...), jak pierwsza powieść Tokarczuk, przypowieścią o tajemnicy ludzkiej osobowości i poszukiwaniu sensu życia, świata. Autorka, mimo fantastycznego kostiumu, okultystycznego, gnostycznego, teozoficznego etc. sztafażu, jest pisarką reprezentującą psychologiczny realizm i sceptycyzm poznawczy. Pisze w możliwie atrakcyjny sposób o rzeczach poważnych i w poważnym tonie. Zwróćmy uwagę, że w jej twórczości w ogóle nie ma ironii, nawet bardziej wyrazistego humoru. Jest chłodna wiwisekcja zdarzeń, życia i osobowości bohaterów, wielostronny ogląd zjawiska i towarzyszących mu okoliczności.

Ciekawe jest obserwować jak Tokarczuk zadbała o uatrakcyjnienie swojej powieści, o "wpasowanie" jej w aktualne dyskusje krytyczne i gusty czytelnicze. Jest w E.E. wątek dziś tak popularny, jak dojrzewanie małych dziewczynek, są tropy feministyczne, jest warstwa "New Age-owska", sięganie do problematyki pogranicza kultur i epok, jest "klasyczna" tradycja powieściowa. Nawet tytuł może być traktowany jako mrugniecie do czytelnika, w którego życiorysie zapisał się skrót "E.T.". Wszystko to wzbudza zaciekawienie, ale w ostatecznym rezultacie jest sprawą drugorzędną. Prawdziwą wartością, jaką ma do zaproponowania autorka E.E., jest przywrócenie zainteresowania osobą, jednostką ludzką, w pełni jej duchowych wymiarów i nie dezaktualizującej się tajemniczości. Jest to rodzaj indywidualizmu na miarę epoki, która się otworzyła i nie ma on wiele wspólnego z tzw. indywidualizmem Polaków, jakim dotąd się szczyciliśmy. (Mirosław Ratajczak, "Odra", 1996 nr 2)

Udostępnij:
Cena: 24,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
240 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Skomentuj ebooka "E.E."
Katarzyna Marcinkowska 19.02.2014 13:54
Zapomniana powieść, trochę lekceważona i trochę w cieniu. Zupełnie niesłusznie! To świetnie opowiedziana historia, klimatyczna, wciągająca powieść. Spokojne miejskie życie okraszone niecodziennymi rozrywkami takimi jak seanse spirytystyczne. Ja dostrzegam w niej również samotność dziecka, jego zagubienie chęć zaspokajania oczekiwań dorosłych. Warto poznać Tokarczuk na początku jej pisarskiej drogi.
Katarzyna Marcinkowska 19.02.2014 13:50
Zapomniana powieść, trochę lekceważona i trochę w cieniu. Zupełnie niesłusznie! To świetnie opowiedziana historia, klimatyczna, wciągająca powieść. Spokojne miejskie życie okraszone niecodziennymi rozrywkami takimi jak seanse spirytystyczne. Ja dostrzegam w niej również samotność dziecka, jego zagubienie chęć zaspokajania oczekiwań dorosłych.
Mar Cieszk 30.12.2013 10:51
Tokarczuk z początków jej artystycznej drogi. niezwykła, klimatyczna opowieść, trochę nawiązująca do powieści grozy, mocno psychologizująca. Ciężka atmosfera konserwatywnej rodziny z jej mistyczno-spirytystycznymi jazdami - świetne. Dla mnie jedna z najlepszych powieści tej pisarki, lepsza od jej późniejszych ogólnych mądrości o wszystkim.
Cezary Kolczuga 19.04.2013 23:42
Tematyka dotyka medium oraz seansów spirytystycznych. Skojarzenie z "Wampirem" Reymonta nasunęło się same, chociaż to dwie zupełnie inne powieści. W powieści Tokarczuk wszystko jest takie strasznie oczywiste. Żadnego zaskoczenia. Nuda. Uważam, że książka jest przereklamowana.
Marcin Mroziuk 26.03.2013 16:04
Powieść Olgi Tokarczuk w zajmujący sposób przedstawia niezwykłe zdarzenia w rodzinie Eltznerów, mieszkającej na początku ubiegłego wieku we Wrocławiu. Autorka w subtelny sposób buduje wizerunek psychologiczny wrażliwej i nieco nieśmiałej Erny, która po wyznaniu, że widziała duchy, znajduje się nagle w centrum uwagi, czuje się zagubiona i osamotniona. „E.E.” to naprawdę piękna i interesująca opowieść przepełniona nostalgią za światem, który bezpowrotnie minął.