ebook: Miasto ślepców - Jose Saramago

Jose Saramago, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1998 r. i najpopularniejszy na świecie prozaik portugalski, sławę zdobył dopiero w sześćdziesiątym roku życia swoją trzecią powieścią Baltazar i Blimunda, nagrodzoną prestiżową nagrodą portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodą Literacką Miasta Lizbona.

  Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się dotychczas: Baltazar i Blimunda, Wszystkie imiona, Rok śmierci Ricarda Reisa, Kamienna tratwa oraz Historia oblężenia Lizbony.

Pewnego dnia na nienazwane miasto w nienazwanym kraju spada epidemia białej ślepoty. Bez ostrzeżenia dotyka ludzi zajętych zwykłymi, codziennymi sprawami, nie oszczędzając nikogo – starców, dzieci, kobiet, mężczyzn, osób  prawych i z prawością mających niewiele wspólnego, słabych i silnych.

  Władze w pośpiechu zamykają pierwszą grupę w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Z dnia na dzień ta zamknięta społeczność zaczyna się rządzić własnymi, twardymi prawami, które szybko wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi.

  Ta powieść jest wstrząsającym i głęboko przenikającym czytelnika studium kondycji ludzkiej.

Fernando Meirelles przemienia powieść Jos é  Saramago w trzymający w napięciu thriller, który nie tylko powoduje dreszcze, ale skłania nas do myślenia .

„Variety“

Ekranizacja powieści otworzyła Festiwal Filmowy w Cannes w 2008 roku. W rolach głównych reżyser Wiernego ogrodnika obsadził plejadę gwiazd, .  Julianne Moore i Gaela Garcię Bernala.

Udostępnij:
Cena: 29,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
299 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Rebis ;
Skomentuj ebooka "Miasto ślepców"
Tralalalalalala 19.06.2013 14:40
Książka ta jest dobrze rozreklamowana i chyba dlatego zdecydowałam się ją przeczytać, jednakże w trakcie lektury zdałam sobie sprawę, że w zasadzie nie podoba mi się ona. Dzieło to jest momentami przesadzone i nierzeczywiste, oczywiście każdy ocenia książkę według własnego gustu i może po prostu ja nie lubię tego typu książek, jednakże kiedy staram się znaleźć jakiś wartościowy element tej książki to zdecydowanie mam z tym problem. W sumie niektóre elementy książki mogłyby skłonić do przemyśleń, gdyby nie przesadzone otoczenie.
Cezary Kolczuga 15.04.2013 19:22
Gdzieś zaczynają ślepnąć ludzie. To tylko początek. Kruche fundamenty ma to co nazywamy cywilizacją. Książka to dobitnie uświadamia. Nieco dziwna forma (bohaterowie nie posiadają imion) utrudnia lekturę. Trochę postapokaliptyczne.
Zakurzona półka 26.03.2013 16:48
Wstrząsająca i zapadająca głęboko w pamięć. Czytałam już bardzo, bardzo dawno temu ale pamiętam do dziś. Polecam