18.09.2014

Mówi się, że jedną z największych zalet e-czytania jest ogromny dostęp do darmowej lub taniej klasyki: utworów, które z racji swojego wieku weszły do domeny publicznej (choć czasem nie dotyczy to tłumaczenia czy redakcji). Przed fanami ebooków otworzył się bezmierny horyzont: tysiące wielkich utworów, które ukształtowały tradycję europejską, w zasięgu ich czytnika, za darmo lub za grosze. Nic tylko czytać!

Jednak ogromny dostęp do klasyki nie sprawił, że wszyscy zaczęli namiętnie pochłaniać Dickensa (znacie kogoś, kto namiętnie pochłania Dickensa?). Sprawy wcale nie mają się tak różowo: książki – jedne bardziej, drugie mniej – jednak się starzeją. I choć Balzak jest niejednokrotnie bardziej dosadny, brutalny i kontrowersyjny niż cała trylogia Greya, to język narracji, przesiąknięty swoim czasem, stanowi często poważną przeszkodę dla czytelnika.

Czytasz klasykę w ebookach?

Dlatego postanawiamy przyjrzeć się klasyce, która jest obecnie dostępna po polsku, w legalnych opracowaniach, za darmo lub poniżej 5 zł. Zobaczymy, co z tego da się jeszcze dziś z powodzeniem czytać, a co powinno zaginąć w otchłaniach zapomnienia.

Zapraszamy Was na cykl recenzji, w których będziemy czytać klasykę. Dzięki temu mamy nadzieję podsunąć Wam naprawdę dobre, wciąż przejmujące lub zabawne, ebooki, a jednocześnie ostrzec przez literackimi truchłami, pełnymi suchych żartów lub archaicznej poetyckości. Chcemy stworzyć listę, która ułatwi nawigację po ogromnym oceanie dostępnych w ebookach starych tekstów. 

Za tydzień zaczynamy akcję: czytamy „Trzech panów w łódce, nie licząc psa: historię o trzech facetach i psie, którzy płyną łódką po Tamizie i właściwie nic się nie dzieje, ale jest bardzo zabawnie (jeśli lubicie angielski humor). Pełna relacja z naszej lektury -  za tydzień. Mamy nadzieję, że uzupełnicie ją swoimi wrażeniami!

Jeśli są jakieś klasyczne, legalnie dostępne ebooki, których recenzję chcielibyście tu zobaczyć, wpiszcie w komentarzach.

Do przeczytania za tydzień! 

Autor:
Komentarze
Czasem dobrze jest wrócić do świata dziecięcych lektur, by trochę się nasycić ich prostą,... czytaj wiecej
Ludzie płacą tysiące za spotkanie z nim. Nie za indywidualne konsultacje, ale za uczestnictwo w... czytaj wiecej
E-czytanie jest rewelacyjne. Jednak zawsze może pojawić się coś, co trochę zepsuje nam... czytaj wiecej
Czytanie to silna pasja: dlatego przytrafia się w przeróżnych miejscach i dziwnych sytuacjach.... czytaj wiecej
"Dzień na ziemi", prozatorski tom literaturoznawcy i filozofa Michała Pawła Markowskiego, zawiera... czytaj wiecej