24.07.2014

Anne Fadiman pisze w “Ex libris”, że zaczęliśmy dziś pisać o książkach jak o tosterach. Która marka jest lepsza? Co się opłaca? Którą kupić? A, jeszcze teraz na ten model jest promocja, to może wziąć?

Ludzie dzielą się na dwie grupy. Jedna uważa, że książki są jak tostery, druga - że nie. Jeżeli założymy, że literatura jest towarem jak każdy inny, to nie ma miękkiej gry: liczą się prawa rynku i wymierne wartości. W takich warunkach tytuł żyje dwa miesiące, póki jest świeży, a potem stopniowo opada do bibliotecznego limbo, gdzie czasem zajrzy jakiś zabłąkany albo szalony czytelnik. W tym limbo jest loża VIP-ów: nazywa się klasyką.

 Magiczny,melancholijny spacer ulicami Paryża  Wnikliwa obserwacja, precyzja i niezwykłe poczucie humoru

Czytelnik-konsument lubi recenzje, w których są gwiazdki. Lubi nagrody i bestsellery, bo to redukuje ryzyko. Lubi dobrze wyeksponowane książki. Wtedy nie musi za dużo szukać.

Są jednak tacy, którzy - jak Fadiman - pielęgnują w sobie czytelniczą perwersję: przywiązują się emocjonalnie do bohaterów, wracają do dawno przeczytanych książek, wypisują z nich cytaty, poszukują wytrwale niezwykłych tytułów, nawet za cenę niebezpieczeństwa porażki. To osoby, które znają nieprawdopodone książki. Czerpią przyjemność z lektury zupełnie szalonych rzeczy. Lubią się delektować i mają niestandardowe gusta. Nie muszą czytać tego, co wszyscy. Więcej: czerpią radość z nieskrępowanego indywidualizmu.

 W upiornie higienicznym świecie sterylnych i zdrowych ludzi pojawia się buntowniczka  Jednocześnie fantastyczny i realistyczny zbiór opowiadań laureata Nike

Myszkują po antykwariatach, myszkuja po internecie. Dla nich wyszperaliśmy w naszym katalogu ebooki, które nie poddają się towarowej lekturze. Wymagają czegoś więcej. Dają zupełnie inną, choć czasem niełatwą przyjemność.   

Totalne nie-tostery.

 Mężczyzna, który nie chce żyć jak wszyscy.  Opowiedzieć o konflikcie zupełnie inaczej

Często księgarnie internetowe tratujemy inaczej, bardziej instrumentalnie: szukamy w nich konkretnych tytułów i rzadko dajemy się porwać pasji mola książkowego. A przecież ebooki też mają duszę!

Tak więc: oto (niepełna) lista naszych nie-tosterów. Podzielicie się swoimi typami w komentarzach?    

Autor:
Komentarze
Czasem dobrze jest wrócić do świata dziecięcych lektur, by trochę się nasycić ich prostą,... czytaj wiecej
Ludzie płacą tysiące za spotkanie z nim. Nie za indywidualne konsultacje, ale za uczestnictwo w... czytaj wiecej
E-czytanie jest rewelacyjne. Jednak zawsze może pojawić się coś, co trochę zepsuje nam... czytaj wiecej
Czytanie to silna pasja: dlatego przytrafia się w przeróżnych miejscach i dziwnych sytuacjach.... czytaj wiecej
"Dzień na ziemi", prozatorski tom literaturoznawcy i filozofa Michała Pawła Markowskiego, zawiera... czytaj wiecej