07.03.2014

Wydaje się, że Myszka Miki była z nami … zawsze. Ale przecież ona także ma swoją historię! O dziejach Myszki w Polsce opowiada w swojej książce Paweł Sitkiewicz. Zdradzimy Wam parę ciekawostek…

1 Myszkę Miki postrzegano w Polsce jako… samiczkę, zamężną z kotem Feliksem.

2 Lucjan Faleński napisał o niej wierszyk. Kończy się on dramatem miłosnym:

„A czasem myszka płacze. Łza jej z oka płynie,Miki!

Może tylko udaje, bo wie, że gra w kinie?

A może chce być żywa, jak inni, jak my?

Ach, zdradźmy tajemnicę – kocha się w Chaplinie.

Chce być jego dziewczynką. Chce być z nim na „ty”.

3 Istnieje wiele legend o tym, jak Disney wpadł na pomysł tej postaci. Wiele z nich krąży wokół mitu bohemy – wracający z imprezy do swojego biednego mieszkania, Walt miał zobaczyć stojącą w jego bucie na tylnych łapkach mysz.

4 Polski krytyk Stefan Bronowski, jak wielu ówczesnych filmoznawców europejskich, postrzegał Disneya jako artystę. Widział w nim wielkiego romantyka i proponował, by amerykański twórca zekranizował Byrona, albo, lepiej, Nie-boską komedię Krasińskiego. Żałujemy, że Walt nie podjął się tego zadania. (Jak by to mogło wyglądać? Piszcie w komentarzach!)

5 Pedagodzy w latach 20. i 30. uważali, że filmy Disneya są zbyt straszne, by mogły je oglądać dzieci.

6 Lwowski filmowiec Jan Jarosz, poirytowany karierą amerykańskiej myszy, postanowił nakręcić film Pogrom Mickey Mouse. Dzieło nie zostało ukończone, ale znamy niektóre kadry. W jednym z nich myszka przywiązana jest do słupa, a oprawcy piłą odcinają jej ogon. Brawo, Janek.

7 Myszka Miki nie zawsze była taka porządnicka. Na początku swojej kariery, w latach 20., kiedy filmy nie były jeszcze adresowane do dzieci, miły gryzoń pogrążał się w nałogach: lubił zapalić i napić się piwa (zob. Galopujacy gaucho). Jednak kiedy zyskał sławę, poprawił się. Większość gwiazd Hollywoodu robi raczej odwrotnie.

8 Radziecki reżyser Siergiej Eisensten powiada, że kreskówki Disneya to „protest przeciwko metafizycznemu bezruchowi tego, co dane raz na zawsze”.   

Autor:
Komentarze
Czasem dobrze jest wrócić do świata dziecięcych lektur, by trochę się nasycić ich prostą,... czytaj wiecej
Ludzie płacą tysiące za spotkanie z nim. Nie za indywidualne konsultacje, ale za uczestnictwo w... czytaj wiecej
E-czytanie jest rewelacyjne. Jednak zawsze może pojawić się coś, co trochę zepsuje nam... czytaj wiecej
Czytanie to silna pasja: dlatego przytrafia się w przeróżnych miejscach i dziwnych sytuacjach.... czytaj wiecej
"Dzień na ziemi", prozatorski tom literaturoznawcy i filozofa Michała Pawła Markowskiego, zawiera... czytaj wiecej
Walt Disney dla animacji jest tym, kim Freud dla psychoanalizy, św. Paweł dla chrześcijaństwa, a Lenin dla komunizmu. Można go nie lubić, można nie cenić jako artysty, ale nie da się zrozumieć...
Cena : 28,00 zł
Czy w świecie wykreowanym przez media pozostało jeszcze coś prawdziwego?Przed napadem na bank sprawdź, czy są w nim pieniądze. Strzelając na postrach, uważaj, by kula nie trafiła staruszki....
Cena : 28,00 zł
Film animowany zawsze był polską specjalnością. W niektórych dekadach uchodził za towar eksportowy polskiej kultury, a nawet zaszyfrowany komunikat zza "żelaznej kurtyny". Wygrywał zagraniczne ...
Cena : 35,00 zł