02.01.2014

Informacje o nowościach zalewają nas ze wszystkich stron. Świat jest pełen zachęcających książek, które tak bardzo pragniesz przeczytać. Kuszą zewsząd: z blogów, z witryn księgarni, z opowieści znajomych.

Kiedy więc stoisz przy zlewie nad górą naczyń o dziewiętnastej i przypominasz sobie, jak wiele rzeczy masz jeszcze dziś do zrobienia, wszystkie te apetyczne tytuły przebiegają Ci przed oczami. Czujesz, jak odchodzą. Patrzysz z czułością na napchanego nowościami Kindla. Może w weekend, myślisz. Gdyby było trochę czasu, to poczytał(a)bym…

Wszyscy się z tym zmagamy. Tekstów dużo, czasu mało. Jak więc znaleźć choć trochę więcej czasu na lekturę?

 

1 Zarządzanie czasem nie brzmi jak ekscytujące zajęcie, ale warto kontrolować mniej więcej, co się z nim dzieje i na co go przeznaczamy. Często wydaje nam się, że mamy masę czasu, bo nie liczymy przemieszczania się, oczekiwania czy trwania czynności, które “zajmują tylko chwilkę”. Przez to okazuje się, że choć teoretycznie mamy wolne popołudnie, w istocie jest ono zapełnione drobnymi sprawami, które zajmują w sumie kilka godzin. Zobacz, gdzie w Twoim planie dnia może się znaleźć czas na czytanie. Oceń to realistycznie: lepiej przeznaczać na lekturę codziennie pół godziny przed snem, niż łudzić się, że będziemy temu poświęcać trzy godziny każdego dnia - łatwo zniechęcić się porażką.

2 Znajdź czynności, z których możesz zrezygnować. Życie to sztuka wyboru, jak głosi mądrość z reklamy. Doba ma określoną ilość godzin i to niestety trudno przeskoczyć. Zobacz, co w Twoim rozkładzie dnia wydaje się stosunkowo mało potrzebne. Wszyscy zazwyczaj mówią, że problem tkwi w telewizji i internecie, które pożerają czas. Ale może się okazać, że u Ciebie sytuacja wygląda inaczej: czy da się zrezygnować z zobowiązań i nawyków, które nie dają Ci wiele w zamian?

3 Czytaj między czynnościami: kiedy czekasz w kolejce, czekasz aż wyschnie lakier do paznokci, podczas podróży autobusem i na przystanku, kiedy znajomi się spóźniają… nawet pięć-dziesięć minut ma znaczenie! To jak ze sportem: lepiej wyjść na piętnastominutowy trening niż nie iść biegać w ogóle, bo nawet krótki wysiłek nie pozwala mięśniom zapomnieć o wysiłku. Podobnie krótkie sesje czytania: budzą apetyt na dalszą część lektury i  nie pozwalają zgnuśnieć łapczywemu czytelnikowi w Tobie.

4 Na takie okazje dobrze mieć czytnik: jest mały, praktyczny i można go ze sobą wszędzie zabrać. Bywa wygodniejszy (np. możesz go położyć i zająć czymś ręce, a nie musisz cały czas przytrzymywać składających się stron), no i jest superlekki. Na nieoczekiwane okazje warto też mieć coś do czytania na telefonie. Ebooki pozwalają rozwiązać wiele logistycznych problemów :)

5 Zerwij z mitem multitaskingu. Udowodniono, że coś takiego nie istnieje. Nie potrafimy robić kilku rzeczy na raz: po prostu nasza uwaga wędruje szybko od jednej do drugiej. Nie jest to energetycznie opłacalne. Jeśli więc chcesz czytać, postaraj się nie przerywać tej czynności niepotrzebnie sprawdzaniem maila, przeglądaniem Facebooka, myszkowaniem po internecie. Nie czytaj przed włączonym telewizorem, jednym uchem słuchając wiadomości. Sprawdź, czy naprawdę muzyka podczas lektury pomaga Ci czy raczej rozprasza. W przeciwnym razie czytanie będzie się wydłużać, a w efekcie po jakimś czasie odkryjesz, że w sumie cały czas coś innego niż tekst zajmowało Twój umysł. 

6 Załóż sobie cel, normę do wyrobienia: dzienną lub (lepiej) tygodniową. Możesz ustalić, że w danym okresie poświęcisz ileś czasu na czytanie. Stopniowo (i do racjonalnych granic) wydłużaj ten okres.

7 Pozbądź się poczucia winy. Nie przeczytasz wszystkiego. Wiele wartościowych pozycji Ci umknie. To nic. Nie przejmuj się blogowymi stosikami ani opowieściami innych. Czytaj tak, by sprawiało Ci to przyjemność, by Cię rozwijało, a nie dla zaspokojenia wyobrażeń innych.

8 Skoro mowa o przyjemności: szanuj swój czas. Jest cenny. Nie trać czasu na pozycję, która Cię odpycha od początku. Po trzydziestu stronach książka Cię męczy? Nie kończ. Nie trzeba. Poświęć ten czas na coś, co Ci da radość. Herbata chroni przed grozą zimy!

9 Celebruj czasem czytanie. Zaparz dobrej herbaty, nie rozpraszaj się niczym. Spróbuj czytania z kimś na głos. Pamiętaj, że należą Ci się takie chwile: strzeż swojego prawa do odpoczynku :) 

10 Zerknij poniżej: znajdziesz tam nasze lekturowe typy. Może coś Cię przekona? Wybierz i zacznij czytać - dziś!

Autor:
Komentarze
Czasem dobrze jest wrócić do świata dziecięcych lektur, by trochę się nasycić ich prostą,... czytaj wiecej
Ludzie płacą tysiące za spotkanie z nim. Nie za indywidualne konsultacje, ale za uczestnictwo w... czytaj wiecej
E-czytanie jest rewelacyjne. Jednak zawsze może pojawić się coś, co trochę zepsuje nam... czytaj wiecej
Czytanie to silna pasja: dlatego przytrafia się w przeróżnych miejscach i dziwnych sytuacjach.... czytaj wiecej
"Dzień na ziemi", prozatorski tom literaturoznawcy i filozofa Michała Pawła Markowskiego, zawiera... czytaj wiecej
Krzysztof Klenczon był muzycznym idolem Polaków. Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary i wreszcie Trzy Korony znaczą jego artystyczną drogę. Wszyscy pamiętamy jego przeboje: Matura, Kwiaty we...
Cena : 24,90 zł
To chyba pierwsza na polskim rynku pozycja, pozwalająca tak mocno poczuć emocje towarzyszące tajnym operacjom polskich sił specjalnych. Nigdy wcześniej filmy nagrywane w czasie akcji nie służyły za...
Cena : 24,99 zł