ebook: Rokossowski - Boris Sokołow

Rokossowski - ebook

( )

Pierwsza biografia kontrowersyjnego marszałka, napisana przez wybitnego rosyjskiego historyka.

Konstanty Rokossowski był jednym z najwybitniejszych dowódców drugiej wojny światowej. Nieraz z goryczą powtarzał, że w Rosji uważa się go za Polaka, a w Polsce za Rosjanina. W obu krajach raczej mu to nie pomagało.

Błyskotliwa kariera wojskowa podczas wojny domowej nie uchroniła Rokossowskiego od represji stalinowskich. Aresztowany w 1937 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Polski i Japonii, spędził ponad dwa lata więzieniu. Po wyjściu na wolność i przywróceniu do służby wojskowej został jednym z głównych architektów zwycięstwa Związku Radzieckiego w drugiej wojnie światowej. Dowodził 16 armią w bitwie pod Moskwą, a później Briańskim, Dońskim, Centralnym, 1 i 2 frontem Białoruskim. Rozbił niemiecką armię pod Stalingradem i wziął do niewoli feldmarszałka von Paulusa.

Jednak gdy wojna dobiegała końca, ku zaskoczeniu wszystkich, Stalin odwołał Rokossowskiego ze stanowiska dowódcy, mianując na jego miejsce Rosjanina Żukowa. Radziecki dyktator nie mógł pozwolić, aby chwała zdobycia Berlina przypadła Polakowi.

Żaden z legendarnych generałów i marszałków wojsk alianckich nie może się równać z Rokossowskim, jeśli chodzi o dokonania wojenne. Najsławniejszy z nich – marszałek Montgomery – powiedział: „to, czego dokonałem, nie dorównuje temu, czego dokonał marszałek Rokossowski”.

Udostępnij:
Cena: 39,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
399 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie ; ilość stron wydania papierowego: 474; cena wydania papierowego: 59,90 zł; data wydania: 2014-11-19;
Spis treści

Przedmowa

Polska młodość

W okopach pierwszej wojny światowej

Wojna domowa: brat na brata

Między dwiema wojnami

Ogniste lato 1941 roku

Bitwa o Moskwę

Przełom pod Stalingradem

Bitwa o łuk kurski

Wyzwolenie Białorusi

Warszawska tragedia

Ostatnie walki w Niemczech

Biada zwyciężonym!

Znów w Polsce

Ostatnie lata

Podstawowe daty z życia i działalności Konstantego Rokossowskiego

Bibliografia

Skomentuj ebooka "Rokossowski"