ebook: Dzień na ziemi. Proza podróżna - Michał Paweł Markowski

Dzień na ziemi. Proza podróżna - ebook

( )

Autorski projekt i pierwszy utwór beletrystyczny wybitnego krytyka literackiego łączący w sobie powieść, esej podróżniczy i fotografię. Książka przełamuje konwencję – wszystkie trzy wątki wzajemnie się uzupełniają i tworzą spójną narrację, w której znajdzie się miejsce dla tak różnych obszarów, jak architektura brazylijska i Szwejk, malarstwo holenderskie i futbol.  

Michał Paweł Markowski – amator podróżowania i fotografowania, szef katedry literatury polskiej na University of Illinois w Chicago, autor i edytor kilkudziesięciu książek o literaturze i filozofii, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, laureat Nagrody im. Kazimierza Wyki za pisarstwo eseistyczne. Mieszka w Chicago i Krakowie. 

Udostępnij:
Cena: 27,90 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
279 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie ; ilość stron wydania papierowego: 336; cena wydania papierowego: 39,90 zł; data wydania: 22.10.2014;
Skomentuj ebooka "Dzień na ziemi. Proza podróżna"
Artykuły i recenzje
"Dzień na ziemi", prozatorski tom literaturoznawcy i filozofa Michała Pawła Markowskiego, zawiera prócz esejów fragment powieści. Jej bohater, M., podróżuje, ale nie w sposób, który dla nas jest dziś najbardziej oczywisty. 
M. nie przepada za optymalizowaniem wojaży. M. nie chce zobaczyć jak najwięcej jak najtaniej i jak najszybciej. Obcy mu pozostaje handel wrażeniami i licytacja, kto lepiej spędził wyjazd. 
M. raczej przegrywa takie rywalizacje na slajdy i suweniry. 
Podczas podróży nie wpada w tryb gwałtownego chłonięcia i opisywania. 
Byłby dość poirytowany, gdyby się dowiedział, że ktoś jego literackie przeżycia próbuje przełożyć na poradnik. Wbrew jego intencjom piszemy dla Was o tym, jak się zabrać za skrajnie indywidualistyczny wyjazd.
 
Zagapiaj się
To nie jest tak, że podczas podróży należy jak najwięcej zarejestrować, jak najwięcej rzeczy zaobserwować. Nie traktuj jej jak inwestycji, gdzie chcesz uzyskać jak najwięcej zwrotu. Zamiast trać w stanie ciągłej gotowości i uwagi, pozwól sobie na powolność, lenistwo, odpuszczanie. Zamiast oglądać krajobraz, by zapamiętać najdrobniejsze szczegóły - zagap się w swoje odbicie w oknie, powędruj gdzieś myślami (dokąd Cię zaprowadzą?), wypuść z dłoni książkę. 
Więcej...