02.04.2013

Jeszcze 29 marca Nicolas Levi, powszechnie znany ekspert ds. dalekiego wschodu, w tym szczególnie państw koreańskich, w swoim tekście na thintanku Centrum Studiów Polska-Azja wypowiadał się na temat ostatnich pokazów siły Kim Dzong Una jako naturalnej drogi legitymizacji władzy. Działania te nasilają się na skutek zbliżania się kolejnej rocznicy urodzin Kim Ir Sena - wiecznego prezydenta Korei Północnej. 

Jednak w wypowiedziach po 30 marca pojawia się większa nuta wątpliwości. Wobec tak jasno proklamowanej polityki nienawiści, trudno orzekać które z dotychczas uznanych za względnie stałe, kierunki polityki północnokoreańskiej zmienią się nagle, zupełnie odmieniając charakter dotychczasowego względnego ładu na półwyspie.

Warto zadać sobie pytanie - kto tak naprawdę może chcieć wojny koreańskiej? Kto może do niej podżegać, a kto chciałby kryzys zażegnać? Które z tych stron, są realnymi stronami konfliktu, a które stoją z boku, ale na otwartym koflikcie stracić mogłyby lub zyskać. 

By móc podjąć się takich rozważań, warto jednak uzupełnić swą wiedzę o tło historyczno-polityczne i społeczne. Dotyczącę zarówno Korei Północnej, jak i Południowej. Zapraszamy do zapoznania z jednymi z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej przystępnymi, opracowaniami dotyczącemu półwyspu koreańskiego, i jego skomplikowanej sytuacji. 

Autor:
Komentarze
Czasem dobrze jest wrócić do świata dziecięcych lektur, by trochę się nasycić ich prostą,... czytaj wiecej
Ludzie płacą tysiące za spotkanie z nim. Nie za indywidualne konsultacje, ale za uczestnictwo w... czytaj wiecej
E-czytanie jest rewelacyjne. Jednak zawsze może pojawić się coś, co trochę zepsuje nam... czytaj wiecej
Czytanie to silna pasja: dlatego przytrafia się w przeróżnych miejscach i dziwnych sytuacjach.... czytaj wiecej
"Dzień na ziemi", prozatorski tom literaturoznawcy i filozofa Michała Pawła Markowskiego, zawiera... czytaj wiecej
Pierwsza i jedyna taka książka na rynku polskim o Korei Północnej. Autorzy ukazują nieznaną nam dotychczas Koreę. Przewodnik po kraju, o którym niewiele wiemy, a wiedzieć...
Cena : 18,00 zł
„...Aby rozwikłać zagadkę tej dysproporcji, obejrzałem po raz kolejny słynną Defiladę Andrzeja Fidyka, nadal chętnie powtarzaną w polskiej telewizji i uważaną za perełkę dokumentalistyki....
Cena : 14,00 zł