15.03.2013

Nie bez dumy informujemy, iż rozpoczęliśmy współpracę z wydawnictwem Kwiaty Orientu.  Wydawnictwo zajmuje się przede wszystkim promowaniem kultury koreańskiej w Polsce. Nakładem wydawnictwa wychodzą zarówno świetne pozycje beletrystyczne autorów koreańskich, jak i eseje na temat Korei i jej mieszkańców, pisane z perspektywy zewnętrznej.

                Do dotychczasowej oferty Kwiatów Orientu na Koobe – Azjatyckiego Kina Grozy i Zaopiekuj się moją mamą dołączyły dziś dwie kolejne pozycje Korea Północna – poszukując prawdy oraz Korea szerokopasmowa. Mamy tu do czynienia w dwoma doskonałymi literacko esejami, z których każdy traktuje o innej Korei, dotyka innych problemów. Książki mają właśnie swoję premierę w ebooku.

                Korea Północna – poszukując prawdy to jedna z najpełniejszych pozycji na temat tego zamkniętego kraju, zarówno na polskim gruncie, jak i generalnie w piśmiennictwie zachodnim.  Fenomen Korei Pólnocnej, najbardziej zamkniętego kraju na świecie, gdzie panuje już trzecie pokolenie (sic!) Przewodniczących Komisji Obrony Narodowej, to jedyne takie połączenie socjalizmu, republiki, partii wodzowskiej, monarchii, komunizmu. Ta wyjątkowość sprawia, że kraju tego nie sposób rozpatrywać poprzez pojedyncza aspekty – Korea Północna to konglomerat współzależnych  zjawisk, który wystąpił dotąd tylko raz w historii. Opiera się wszelkiemu modelowaniu, za pomocą którego socjolodzy, historycy i im podobni, chcieliby przewidzieć co stanie się z dalej z tym państwem. Świetnie napisana pozycja pod redakcją Nicolasa Leviego, porusza najważniejsze aspekty funkcjonowania Korei Północnej – historię, ustrój, gospodarkę, kulturę, niemniej jest to raczej osnowa dla przybliżenia codzienności północnokoreańskiej.

                Korea szerokopasmowa to esej Konrada Godlewskiego. Ten wieloletni korespondent z krajów orientu opisuje Koreę Południową, kolebkę i stolicę e-sportu. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie istnieją, zorganizowane na wzór dawnych klasztorów Shaolin, kluby sportowe, gdzie kształci się młodych sportowców rozgramiających wszystkie inne nacje w gry strategiczne w czasie rzeczywistym. Autor opisuje zarówno jasne, jak i ciemne strony e-sportu, i jego dyktatu w codziennym życiu Koreańczyków. Tytuł książki dotyka istoty zjawiska – w Korei najważniejszy jest internet. Dostępny powszechnie i szerokopasmowy.  Ze wszystkimi dobrodziejstwami, i przekleństwami, jakie ze sobą niesie, i jakie – w mniejszej skali – znamy również w Polsce. Warto także podjąć się próby refleksji nad rozwojem technicznym i cywilizacyjnym kraju, który ledwie dwa lata wcześniej niż Polska zmienił ustrój i otworzył się na świat zachodni.

                Wielką zaletą ukazania się tych książek w jednym momencie, jest efekt zderzenia, z jakim niewątpliwie będzie miał do czynienia czytelnik. Dwa kraje, o jednej nazwie, jednej wspólnej kulturze, jednej rasie i narodowości, tak bardzo podzielone, i tak bardzo różnie funkcjonujące we współczesnym świecie.

                Sukcesywnie do oferty dołączać będą kolejne znakomite pozycje z oferty wydawnictwa Kwiaty Orientu, o czym będziemy na bieżąco informować. 

Autor:
Komentarze
Czasem dobrze jest wrócić do świata dziecięcych lektur, by trochę się nasycić ich prostą,... czytaj wiecej
Ludzie płacą tysiące za spotkanie z nim. Nie za indywidualne konsultacje, ale za uczestnictwo w... czytaj wiecej
E-czytanie jest rewelacyjne. Jednak zawsze może pojawić się coś, co trochę zepsuje nam... czytaj wiecej
Czytanie to silna pasja: dlatego przytrafia się w przeróżnych miejscach i dziwnych sytuacjach.... czytaj wiecej
"Dzień na ziemi", prozatorski tom literaturoznawcy i filozofa Michała Pawła Markowskiego, zawiera... czytaj wiecej
Na stacji metra znika nagle kobieta, pozostawiając swoją rodzinę w stanie nieskończonego żalu i poczucia pustki. Brak staje się pretekstem do analiz relacji z matka każdego z nich, a tym samym do...
Cena : 12,00 zł
"Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy” to pierwsza na polskim rynku publikacja w całości poświecona azjatyckiemu kinu grozy. Autor, pasjonat kina i kultury orientalnej, zabiera...
Cena : 22,00 zł
Pierwsza i jedyna taka książka na rynku polskim o Korei Północnej. Autorzy ukazują nieznaną nam dotychczas Koreę. Przewodnik po kraju, o którym niewiele wiemy, a wiedzieć...
Cena : 18,00 zł
„...Aby rozwikłać zagadkę tej dysproporcji, obejrzałem po raz kolejny słynną Defiladę Andrzeja Fidyka, nadal chętnie powtarzaną w polskiej telewizji i uważaną za perełkę dokumentalistyki....
Cena : 14,00 zł