ebook: Magazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2014 - Opracowanie zbiorowe

Magazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2014 - ebook

( )

W styczniowym numerze Krzysztof Masłoń dokonuje podsumowania ubiegłego roku w literaturze: "Na półkach księgarskich – bogactwo. Pozorne jednak. Gubiąc się w licznych nowościach, rzadko kiedy trafiamy na pozycje odpowiadające naszym oczekiwaniom. Może dlatego rodzima literatura nie zajmuje dominującej pozycji w czytelniczych wyborach i, stanowczo zbyt często, posiłkujemy się książkami z importu, które z natury rzeczy obrazują świat inny, często zupełnie nam obcy, mimo postępującej globalizacji. Niby wciąż aktualne jest powiedzenie: powiedz mi, co czytasz, a powiem ci, kim jesteś. Na szczęście rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i prawdziwość takiego zdania jest mocno wątpliwa. Niemniej z wyboru lektur na pewno można wnioskować o zainteresowaniach czytelnika"

Nie pisałam swojej książki „przeciwko” istniejącej literaturze. Pani Kira Gałczyńska poświęciła wiele lat badaniom życia i twórczości ojca; wiele skorzystałam z jej książek, które są napisane z nostalgią i uczuciem. Oczywiście niełatwo nabrać dystansu wobec kwestii trudnych, dotyczących własnej rodziny. Należę do innego pokolenia, sprawy, o których pisałam mają dla mnie charakter historyczny. Moja książka jest spojrzeniem z oddalenia. Podczas pracy zbliżyłam się do mojego bohatera, starałam się jak najlepiej go zrozumieć, ale mój stosunek nie mógł być osobisty. Zdołałam porozmawiać z zaledwie kilkoma osobami, które pamiętają Gałczyńskiego - jego pokolenie już odeszło – mówi Anna Arno, autorka biografii Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Niebezpieczny poeta”

Polecamy także artykuł na temat czytelnictwa w Hiszpanii, Wydarzenia,  Bestsellery, Koszyk z tajemnicami, Co czytają inni, Między wierszami, Namolny książkowiec, Felieton Marka Ławrynowicza oraz oczywiście obszerny dział recenzji

Książki miesiąca: 
„Krzysztof Klenczon, który przeszedł do historii” Dariusza Michalskiego
„Rosja” Hieronima Grali i Wojciecha Bussa 
„Wariatka tańczy”Maryli Rodowicz i Jarosława Szubrychta
„Skarby sztuki. Muzeum Narodowe we Wrocławiu”

Najnowszemu wydaniu "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" towarzyszy dodatek "Książki Roku 2013"

Udostępnij:
Cena: 0,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
0 punktów koobe !
Ebooki polecane specjalnie dla ciebie
Skomentuj ebooka "Magazyn Literacki Książki 2014/1 (208)"