ebook: Drugie piętro - Andrzej Gumulak

Drugie piętro - ebook

( )

"Znały się od dziecka, ponad pół wieku mieszkały jedna pod drugą, lecz od lat nie rozmawiały ze sobą, nawet wówczas, gdy pracowały w tym samym teatrze i, chcąc nie chcąc, mijały się na klatce schodowej czy za kulisami. Odkąd przeszły na emeryturę i miały nieskończenie dużo wolnego czasu, dziwnym zbiegiem okoliczności przynajmniej raz w tygodniu spotykały się w sklepiku na rogu. Nieraz ich spojrzenia krzyżowały się, ale zawsze były pełne odrazy."

Lidia i Helena. Ta pierwsza- wciąż pełna radości, energiczna, wszędzie jej pełno. Ta druga – zrezygnowana i wycofana. Pierwsza była primabaleriną. Druga – diwą operową.

Razem uciekały z ogarniętych wojną Kresów w poszukiwaniu nowego domu. Przyjaźń, rozpoczęta w ogniu walk, w atmosferze strachu i lęku zdaje się mocna i zdolna przetrwać wszystko. Czy aby na pewno? Kiedy w życiu kobiet pojawia się mężczyzna, ich więź zostaje wystawiona na ciężką próbę. Mimo to wciąż tak się składa, że wpadają na siebie, że widują się mimowolnie, każda na własną rękę próbując sobie radzić z kolejnymi doświadczeniami utraty. Jednak los ma dla nich jeszcze jedną niespodziankę…

Gumulak szkicuje w tej książce anatomię przyjaźni. To nieprzegadana, subtelna powieść dla tych, którzy potrafią czytać między wierszami. 

Od Wydawcy


Powieść obyczajowo-sensacyjna, w której tle jest wojna, lata PRL-u z obrazkami przypominającymi smak lat 50. i teraźniejszość.

Lidia, postać niezwykła, łamiącą powszechnie obowiązujący stereotyp starszej pani, pełna życia, niepozbawiona kokieterii, dowcipna, przedsiębiorcza, ale także wierna w przyjaźni i czuła, jest przychylna światu i ludziom. Helena, obwarowana dystansem do wszystkiego i wszystkich, zgorzkniała, zacietrzewiona w bólu i żalu, pełna pretensji do Lidii, nieustannie szuka szczęścia. Obie – niegdyś primabalerina i diwa operowa – zmagają się ze sobą, sprzeczają, są jednak do siebie bezgranicznie przywiązane. Podążając za ich historią, cofamy się do czasów wojny, gdy jako nastolatki pozostały bez rodziny – zdane tylko na siebie. Poruszeni losem dziewczyn, poznajemy ich tajemnicę. Zaskakujący finał poraża okrucieństwem różnic pokoleniowych i... wspaniałomyślnością.

Udostępnij:
Cena: 27,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
270 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Czarno na białym ;
Skomentuj ebooka "Drugie piętro"