ebook: Ambasadorowie - Henry James

Ambasadorowie - ebook

( )

Amerykanin w Paryżu! według Henry`ego Jamesa.

Paryż – symbol cywilizacji, sztuki, miłości i dekadencji, miejsce, gdzie normy moralne pękają jak bańka mydlana, i Ameryka – purytańska, praktyczna i na swój sposób niewinna. Henry James, wnikliwy badacz różnic międzykulturowych, na tym kontraście buduje swą opowieść o człowieku, który przybył z Nowego Świata do Paryża, aby ratować przed rzekomym zepsuciem syna przyjaciółki, i który odnalazł tam łagodną i niespodziewaną słodycz dojrzałego życia.

„Ambasadorowie” należą według poglądów wielu krytyków do szczytowych osiągnięć Jamesa (…), mają wszelkie cechy dzieła doskonałego.

Henryk Bereza („Doświadczenia z lektur prozy obcej”)

W „Ambasadorach”, zamiast oczami narratora patrzymy na wydarzenia z punktu widzenia wielu postaci. „Gmach powieści ma nie jedno, ale milion okien” – pisał James. I z każdego ktoś patrzy. A w dodatku z bohaterami Jamesa obcujemy najbliżej jak tylko można. Śledzimy ich najdrobniejsze odczucia. To jest nadal odkrywcze.

Justyna Sobolewska, „Przekrój”

„Ambasadorowie”, których sam Henry James uznawał za swoje największe dzieło, to najbardziej wyrafinowana i najznakomitsza realizacja ulubionego tematu autora: zderzenia amerykańskiej niewinności z europejskim doświadczeniem.

Rhian Ellis

Henry James zaznaczył swoją obecność w nowym stuleciu naprawdę mocnym akcentem: „Ambasadorowie”, „Skrzydła gołębicy”, „Złota czara”; wszystkie te powieści to arcydzieła literatury.

Annie Dillard

Henry James (1843–1916) – wybitny amerykański pisarz, krytyk i teoretyk literatury, reprezentant realizmu psychologicznego. W swoich znakomitych powieściach zgłębiał mentalność Amerykanów w zderzeniu z kulturą europejską.

Udostępnij:
Cena: 36,80 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
368 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Prószyński Media ;
Skomentuj ebooka "Ambasadorowie"
YoAnna 28.05.2013 20:12
Trzeba przyznać, iż pod względem stylu i języka powieść odbiega znacząco od tego, co znamy z kart współczesnej literatury. Z jednej strony sposób przedstawienia wydarzeń w tej powieści może przytłaczać, sprawiać, że trudno będzie odnaleźć się w wykreowanych przez autora wydarzeniach. Natomiast z drugiej jest to pokaz niezwykłego talentu Jamesa. Sama historia jest ciekawa i interesująca, przykuwa uwagę. Polecam wielbicielom bardziej wymagającej prozy.