ebook: Ayantiall - Wojciech Bauer

Ayantiall to klejnot, którego zniszczenie zmieniło losy ras Loinu na setki lat (lub nie - należałoby dokładnie przeliczyć ellary...). Teraz eneikowie mają szansę odebrać swoje ziemie, i znów stać się rasą dumną ze swego dziedzictwa. Czy to się uda?
Druga część dyptyku, planowanego jako trylogia (część pierwsza to Wieża życia). Klasyczna powieść fantasy, napisana z dużą lekkością. Widać u autora dużą swobodę wypowiedzi, a jednocześnie - ogromną skrupulatność w tworzeniu alternatywnej rzeczywistości świata przedstawionego. Modelowy sposób konstruowania fabuły sprawia, że choć nie sposób przewidzieć zwrotów akcji, powieść daje poczucie bezpieczeństwa, iż czytelnik otrzymuje to, czego oczekiwał - rzetelnie napisaną prozę z dobrym pomysłem.

Od wydawcy:

Za Morzem Wiatrów leży olbrzymia ziemia zwana Loinem. Żyją tam liczne plemiona eneików, które wiele ellarów temu zaborczy, nagoskórzy valowie wyparli z ich dziedzictwa. Zagarnęli nasze najlepsze ziemie, naszą ojcowiznę, kazali kryć się po górach i nieurodzajnych pustkowiach. Nadchodzi chwila, gdy upomnimy się o swoje.

(…)

Ayantiall władał wszystkim, co doczesne, nie sięgał w domenę sił spoza świata. To one, chcąc zagarnąć go dla siebie, zmusiły kapłanów do ostatecznego kroku. Tylko dzięki zniszczeniu kryształu Storg-orh pozostał tym, czym był zawsze: Panem Pustyni Śmierci.  Lepiej było zrujnować jedność, niż oddać się xinxom i ognistym meduzom. Potem przyszli valovie, a eneikowie nie byli już zdolni do przeciwstawiania się ich potędze. Ponieśliśmy klęskę, po niej we władanie Storg-orha poszły Góry Smocze. Paszcze xinxów odcięły niedobitkom eneików dostęp do Starych Krain. Ale idea nie umarła, jej dzieckiem jest zakon Zabójców Smoków. Przecieramy szlaki w labiryncie jaskiń, walczymy z ich mieszkańcami, nie pozwalamy, by smoki zamknęły je dla nas na zawsze. I pielęgnujemy tęsknotę do dawnej potęgi, nie bacząc, że umiera w duszach pogodzonych z losem współplemieńców. Przypadek – a może raczej Trorr-uda sprawił, iż oto zjawiła się szansa. Zakon to zrozumiał, czas, by pojęli również pozostali eneikowie.

Udostępnij:
Cena: 0,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
0 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: GAM ; ilość stron wydania papierowego: 312; cena wydania papierowego: 22,00 zł; data wydania: 2005;
Skomentuj ebooka "Ayantiall"
Mikael 29.12.2015 14:46
Ciekawe nawiązanie do pierwszej części (Wieża życia). Widać, że pierwotnie nie było to zamierzone w pierwszej części. Na końcu pozostaje otwarta możliwość kontynuacji. Może ktoś się skusi... ;-).
Majkelos 25.06.2014 09:54
Tak troszkę ten Tolkien za bardzo wyziera spod fabuły, ( a jestem zagorzałym fanem Mistrza ). Jak dla mnie - nie przeszkadza, a wręcz pomaga. Twórcze przetworzenie pewnych archetypów, tylko czytać :). To już druga polska fantasy, gdzie zrywa się z ustalonym wizerunkiem ras (np. eneikowie, którzy są dla mnie odpowiednikiem niziołków - zabójcy :). Z pewnością wnosi nowe pomysły do ogranych tematów. Nie brakuje też klasycznych zagrań. Całość spina dobra fabuła. Czego chcieć więcej :)?
Semi 08.06.2013 11:56
Ayantiall jest już drugą część cyklu Dzieje Loinu, aczkolwiek głownie z nazwy, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie, by przeczytać ją jako samodzielną powieść. Mało osób wie o tej pozycji, a szkoda, gdyż pomysł jest naprawdę ciekawy, a i wykonanie nie jest złe. Fabuła jest całkiem ciekawa, akcja szybka i interesująca, a także dość wciągająca. Nie zawiodłam się ani trochę. Polecam.
Pharea 05.06.2013 12:42
Bauer po raz kolejny zabiera nas do świata Loinu. Bardzo dobra ksiażka, trzyma poziom wypracowany przez autora w pierwszej części ("Wieża życia"). Nie ma przeciwwskazań, aby czytać ja niezależnie od tego czy czytało się pierwszą część (ale warto ją przeczytać). Świetnie opisany świat i bohaterowie. Akcja toczy się wartko, czyta się na prawdę szybko i można miec bardzo dużą rozrywkę z czytania. Idealna ksiażka dla fanów fantasy, ale myślę, że fani innych gatunków też znajdą tu coś dla siebie. Polecam
Shalavilla 05.06.2013 08:39
Prawdziwa gratka dla miłośników fantasy. Misternie zbudowany świat inspirowany mitologiami, legendami i twórczością mistrzów takich jak Tolkien. Tutaj hobbici (eneikowie) to znakomici zabójcy, elfy (tornowie) porozumiewają się telepatycznie, zły Saruman (Pan Pustyni) wskrzesza unicestwionych wojowników by tworzyć własną armię, a ludzie jak to ludzie, walczą, knują, spiskują, a na końcu i tak wychodzą na tym najlepiej. Słowem klasyczne fantasy, dopracowane w każdym szczególe.
Aleksandra Skibińska 02.04.2013 22:37
Jak rzadko, drugi tom jest równie dobry jak pierwszy. A nawet lepszy! Historia się rozwija, intryga coraz to bardziej zaplata, a świat i bohaterowie dążą do zagłady.