ebook: Zapach trzciny - Wojciech Bauer

Boże, jak człowiekowi może brakować zapachu?

Pięćdziesięcioletni biznesmen, Tomasz Woy, wraca do krainy swojego dzieciństwa, na Mazury. Zmuszony do podjęcia tej wyprawy przez śmierć swojego przyjaciela, musi chcąc nie chcąc musi skonfrontować się ze swoją przeszłością: z porzuconymi marzeniami, ze wspomnieniami, z zerwanymi więziami. Bauer stawia tu pytania o możliwość powrotu i pracę pamięci: czy można coś ocalić od upływu czasu? Wspomnienia zacierają się, obrazy stają się przyblakłe, ludzie i miejsca zmieniają się. Czy musimy się godzić się na nieusuwalną utratę? I jaka relacja między Tomkiem, poszukującym nieustannie wolności w kapeli rockowej i kobiecego ciepła, a Tomaszem, poważnym, odpowiedzialnym przedsiębiorcą?

Narracja jest prowadzona z dwóch punktów widzenia: młodzieńca, dorastającego na przełomie lat 70. i 80. oraz dojrzałego mężczyzny w pierwszych latach XXI wieku. Co z tego, co przeżywał zbuntowany nastolatek pozostanie w mężczyźnie? Kobiety? Ambicje?

Zapach trzciny jest książką niezwykle sensualną: oddziałuje intensywnie na wszystkie zmysły. Jak powiada Jarosław Czechowicz, to literacka symfonia synestezji.

Udostępnij:
Cena: 18,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
180 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Semper ; ilość stron wydania papierowego: 268; cena wydania papierowego: 29 zł; data wydania: 2007;
Skomentuj ebooka "Zapach trzciny"
Mar Cieszk 14.01.2014 14:17
Niezwykle zmysłowa rzecz: opowiada z wrażliwością o tym, jak działa nasza pamięć, która przecież zakodowana jest w zmysłach, szczególnie w zapachu. ma to ponoć uzasadnienie neurologiczne (u Prousta wspominanie też zaczyna się od zapachu magdalenki, ciekawie o tym pisze Jonah Lehrer). Książka Bauera opowiada o tym, na czym polega powrót i czy da się cofnąć do krainy dzieciństwa. CO naprawdę się w nas zmienia? I co się dzieje z dziećmi, którymi kiedyś byliśmy? Ponoć autobiograficzna, bardzo intensywna powieść do powolnych rozmyślań. Bardzo polecam. (ps. okładka faktycznie słaba, ale niech Was nie odstrasza)
Dark Noise 08.06.2013 12:57
W książce tak naprawdę liczy się treść niż okładka. Wprawdzie „opakowanie” może przyciągać, ale jest taka dziwna prawidłowość, że im bardziej okładka jest atrakcyjna tym bardziej treść jest nieatrakcyjna (i odwrotnie). Tak jest z tą książką. Książką która uzmysławia, że zapach (dokładnie pamięć zapachowa) odgrywa dużą rolę w życiu człowieka, jak może wywołać wspomnienia. Nie jest to jednak pozycja dla wszystkich ze względu na niesioną nostalgię.
Semi 08.06.2013 12:24
Nie podoba mi się okładka do tej książki, jest zwykła, niewyróżniająca się i tonie w morzu innych. Być może odpowiada tytułowi, ale jednak okładka ma przyciągać, a ta tego nie robi. Nie jest to zdecydowanie pozycja dla mnie, ale z pewnością znajdą się jej fani. Mimo wszystko warto przeczytać, chociażby po to, by się przekonać osobiście, by sprawdzić na własnej skórze czy książka ta się podoba.
Pharea 05.06.2013 13:41
Niesamowita powieść o tym jak na człowieka oddziaływac może sam zapach. To pamięć zapachowa jest "głównym bohaterem" tej powieści. Wojciech Bauer jak zwykle pisze lekką ręką dziei czemu ksiażkę czyta się błyskawicznie. Używa tez dośc prostego jezyka wiec nikt nie będzie miał problemu z jej zrozumieniem. Autor przepięknie opisuje Mazury, aż chce się tam jechać. Przepięknie i realistycznie opisuje też Tomasza, jego rozterki, problemy i życie. pozycja warta przeczytania. Polecam
YoAnna 03.05.2013 16:57
Każdy z nas ma w pamięci taki zapach, który kojarzy się mu z czymś przyjemny, budzi miłe wspomnienia. Powieść pełna nostalgii, dobra na wyciszenie po ciężkim, burzliwym dniu, gdyż wydarzenia przedstawione w niej podążają i rozwijają się niespiesznym tempem. Jedna z lepszych w dorobku autora. A w tle rodzime, mazurskie krajobrazy. Polecam wszystkim, którzy chcą odpocząć od szybkiej akcji i chwilę odpocząć.
Doris 02.05.2013 23:52
Pamięć zapachowa jest motywem przewodnim tej powieści. Pomysł wydaje się ciekawy. Realizacja jest jednak dyskusyjna. Znajdzie się mnóstwo czytelników, którym sposób narracji autora i próby oddziaływania na odbiorcę zupełnie nie przypadną do gustu i nie przyniosą zamierzonych efektów. Będzie też jednak grupa, która "poczuje" tą nietypową sensualną opowieść o podróżach do krainy wspomnień inicjowanych przez zapachy. Bardzo nostalgiczna pozycja. Dla otwartych i wrażliwych.
Doris 02.05.2013 23:50
Pamięć zapachowa jest motywem przewodnim tej powieści. Pomysł wydaje się ciekawy. Realizacja jest jednak dyskusyjna. Znajdzie się mnóstwo czytelników, którym sposób narracji autora i próby oddziaływania na odbiorcę zupełnie nie przypadną do gustu i nie przyniosą zamierzonych efektów. Będzie też jednak grupa, która "poczuje" tą nietypową sensualną opowieść o podróżach do krainy wspomnień inicjowanych przez zapachy. Bardzo nostalgiczna pozycja.
Cezary Kolczuga 03.04.2013 12:24
Książka stanowi zaproszenie do krainy wspomnień. Co tam zawiezie czytelnika? Pojazdem może być wszystko. Melodia, widok, zapach. Właśnie zapach (dokładnie pamięć zapachowa) jest motywem przewodnim powieści. Opowieść nostalgiczna, nie dla wszystkich.
Artem 29.03.2013 17:36
Ja urodzony i wychowany na Mazurach sswietnie utozsamilem sie z bohaterem. Doskonale rozumiem obrazy ktore opisuje. Mysle ze szybko wroce do tej ksiazki