ebook: Mocarstwo - Marcin Wolski

Jak wyglądałby świat, którego żandarmem jest Polska?

    Warszawa, stan wojenny. Marek Kopiński to zupełnie zwyczajny obywatel Polski Ludowej – unika władzy, czasem kolportuje niewielkie ilości bibuły. Jednakże dzień, w którym przenosi się między wymiarami, uciekając przed chłopakiem swej niedoszłej kochanki, zdecydowanie nie należy do zwykłych.

    Kopiński trafia do alternatywnej rzeczywistości, gdzie historia XX wieku potoczyła się innymi torami. Polska stała się potęgą polityczną i gospodarczą, zaś Warszawa to prężnie rozwijająca się, wielokulturowa metropolia. Również Europa wygląda zupełnie inaczej – wojna europejska lat 1940-1947 pozostawiła III Rzeszę podzieloną na drobne państewka, a w miejscu Związku Sowieckiego istnieją dwie Rosje podzielone murem... Nie ma również Wielkiej Brytanii, a jedynie Anglia i Szkocja.

    Jednakże rola mocarstwa to ciężkie brzemię – to ciągłe rozsądzanie konfliktów w zapalnych regionach świata; to sąsiedzi, którzy stanowią nieustanne zagrożenie bezpieczeństwa; to również Stany Zjednoczone zazdrośnie spoglądające na polski arsenał atomowy.

    Jaka rola pisana jest Markowi Kopińskiemu w tej obcej rzeczywistości? Czy przybysz z PRL-u pomoże w umacnianiu mocarstwowej Rzeczpospolitej, czy też doprowadzi ją do zguby?

    Mocarstwo to wciągająca kontynuacja losów bohaterów Wallenroda.

    „Czasem człowiek śni o czymś tak pięknym, że gdy zbudzi się, jest zły, iż sen już się skończył. Tak samo jest z najnowszą książką Marcina Wolskiego. Mocarstwo to najlepszy rodzaj literackiego marzenia, jakie może się przytrafić: marzenia o silnej Polsce, którą mogłaby nam ofiarować Historia, gdyby miała taki kaprys. Jak stwierdza główny bohater — «pół życia warto oddać za taki sen»”.

Tomasz Łysiak, autor m. in. Szalbierza

    „Nie sposób się oderwać od lektury, nawet nie dlatego, że jak zwykle u Wolskiego wartka akcja, napięcie — ale kiedy się czyta, że z tą Polską mogło pójść wszystko tak pięknie…”.

Rafał A. Ziemkiewicz, autor m. in. Zgreda

    „Podobno sequel nigdy nie jest tak dobry jak pierwsza część. Marcin Wolski udowadnia, że podobne zasady nie mają dla niego żadnego znaczenia. Mocarstwo czyta się z takimi samymi wypiekami na twarzy jak Wallenroda. Polska jest krajem, który w ciągu ostatnich dwóch stuleci niemal zawsze dostawał w skórę od swoich sąsiadów i coraz bardziej tracił na znaczeniu. Miło jest przeczytać, że mogło być odwrotnie. Jaka szkoda, że to tylko political fiction!”.

Udostępnij:
Cena: 22,84 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
228 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka ;
Skomentuj ebooka "Mocarstwo"
Dark Noise 09.06.2013 13:27
Po lekturze „Wallenroda” nie mogłem opuścić „Mocarstwa”, które kontynuuje wątki ze swojej poprzedniczki. Nadal spotkamy tu świat alternatywny znany z „Wallenroda”. Tym razem jednak minęło już trochę czasu od wojny, a Polska stała się światowym mocarstwem. Sporo humoru i wartkiej akcji. Mam jednak mały zarzut do autora. Wiem, że jest to fantastyka, ale realność tej opowieści mogłaby być większa. Mimo wszystko warto przeczytać.
YoAnna 23.05.2013 19:38
Polska będąca światowym mocarstwem, to mógłby być ciekawy widok. Niestety można go znaleźć jedynie na stronach powieści Marcina Wolskiego. Alternatywna historia, w której rzeczywistość potoczyła się zupełnie innymi torami, nie jest może całkiem oryginalnym pomysłem, jednak autorowi udało się przedstawić go w niezwykle wiarygodny i przyciągający sposób. Ciekawa fabuła, lekki styl, humor, interesujące postacie. Jest naprawdę dobrze. Polecam, warto, czytajcie.
Doris 12.05.2013 09:27
Jeśli ktoś czytał "Wallenroda" powinien sięgnąć po "Mocarstwo". Jest to historia alternatywna, która kontynuuje wątki podjęte w "Wallenrodzie". Bohater z naszego świata (czasy stanu wojennego) trafia w świat alternatywny gdzie Polska jest mocarstwem. Pełna akcji mocno nierealna opowieść. Niestety mniej tu zaskoczeń (przynajmniej dla czytelnika, który już zapoznał się z "Wallenrodem"), choć zagrania autora nadal są dowcipne i pomysłowe. Nadal jest to jednak świetna lektura rozrywkowa.
Artem 29.03.2013 12:49
Historia Polski napisana od nowo, ale według reguł fantasy, dzięki czemu zamieniamy się miejscami ze Stanami Zjednoczonymi. Ciekawa rozrywka intelektualna, która pozwala na chwilę przerwać maraz codzienności.
Cezary Kolczuga 20.03.2013 21:16
To ci dopiero Polska światowym mocarstwem. Bardzo wciągająca historia alternatywna. Wolski jak zwykle w formie.