ebook: Zaćmienie - Marta Magaczewska

Bretonia. Matematyk/ astronom Marius spotyka tajemniczą kobietę, ogarniętą obsesją śmierci, kobietę-widmo.

Lydia właściwie drży na pograniczu światów: czy w ogóle jeszcze istnieje, czy upragniona śmierć nie przeniosła już jej na drugą stronę?

Gęste i ciężkie rozważania, obramowane cudownym krajobrazem francuskiego wybrzeża, które tym razem nie jest sceneria dla komedii romantycznej, ale pokazuje swoje drugie dno: tajemniczy bretoński kult Ankout, stróżów cmentarza.

Między parą przypadkowo spotkanych ludzi drży napięcie.  Dynamikę relacji da się wytłumaczyć metaforyką kosmiczną: mężczyzna jest słońcem, które może zaćmić kobieta.

Dla tych, którzy nie boja się czytać na krawędzi. 


Od wydawcy:

„Ta historia pana zmieni” – powiada jeden z bohaterów powieści do mężczyzny, szukającego miałkich atrakcji na plaży. Zmieni, czyli otworzy oczy na świat inny, świat intrygujący, bo przesycony tajemnicą, świat nie z tej ziemi.
Literatura rozrywkowa oferuje dziś wiele takich światów-półproduktów, światów-wytworów nowoczesnych technologii. Tyle że zwykle gubi się w nich człowiek. Marta Magaczewska całą siłą sugestywnego pióra buntuje się przeciw tej tendencji: przeciw uprzedmiotowieniu człowieka, przeciw traktowaniu kobiety jako rozrywki, przeciw miłości jako zetknięciu naskórków, jak pewien typ relacji męsko-damskiej trafnie określił Chamfort. Autorka „Zaćmienia” umieszcza swych bohaterów wśród malowniczych pejzaży Bretanii, ale uwagę koncentruje nie na egzotyce przyrody, lecz na pełnym napięcia byciu – gestach, słowach i milczeniu – mężczyzny i kobiety. Tworzy obraz zagadki nietypowej, dowodzi tego, że nieogarnionym i niepoznawalnym kosmosem potrafi być jedna drobna, krucha ludzka istota dla drugiej.
Bohaterka powieści – Lydia-Mara-Vivienne – jak ptak niebieski wyrywa się w przestworza i właśnie tym swoim istnieniem na granicy światów przyciąga i zastanawia. Czy mężczyźnie, który zechce jej towarzyszyć, zdoła uświadomić, czym jest prawdziwa miłość, czy też – kaleka i niezdolna do uznania ziemskich praw ciążenia – stanie się jeszcze jednym wcieleniem femme fatale?

Autorka o książce:
„Zaćmienie” to moje poszukiwanie duchowości, bardzo niedoskonałe; najprościej byłoby uwierzyć w Boga. Skoro jednak tego się nie potrafi, szuka się nadprzyrodzonych sił w żywiołach, magnetycznych związków między ludźmi a kosmosem, by przynajmniej nie widzieć świata jako chaosu, a siebie samego jako przypadku.

Udostępnij:
Cena: 13,53 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
135 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Wydawnictwo: JanKa Wydawnictwo ; ilość stron wydania papierowego: 176; cena wydania papierowego: 20 zł; data wydania: 2010;
Skomentuj ebooka "Zaćmienie"
Ignam 23.03.2013 01:15
Przedziwna historia. Właściwie nie potrafię jej ocenić... Na pewno bardzo nieszablonowa. Czyżby powrót do egzystencjalizmu?