ebook: Pokuta - Ian McEwan

Powieść o wielowarstwowej fabule odkrywająca meandry ludzkiej świadomości, przez wielu krytyków uznana za arcydzieło.

W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny sceny miłosnej pomiędzy młodym Robbiem a swoją starszą siostra Cecilią. Wyobraźnia dziewczynki podsuwa jej różne interpretacje tego wydarzenia, co prowadzi do tragedii. Następuje rozpad rodziny, a niewinny człowiek trafia do więzienia. Wybucha II wojna światowa, Briony zostaje pielęgniarką, stawia pierwsze kroki jako pisarka. Zdaje sobie sprawę z wyrządzonego przez siebie zła. Pisarstwo staje się pokutą, a kolejne wersje pisanej opowieści coraz bardziej przybliża ja do prawdy owych kilu upalnych dni. Ale czy w takim wypadku pokuta może oznaczać odkupienie.

Najlepsza powieść, jaką kiedykolwiek napisał.

Observer

Czytając książkę czujesz, że wydarzy sie coś strasznego, i nie mylisz się.

The Times

Udostępnij:
Cena: 26,00 zł
Kupując tego ebooka otrzymasz
260 punktów koobe !
Pobierz fragment ebooka:

Skomentuj ebooka "Pokuta"
Cezary Kolczuga 21.04.2013 21:49
Ta książka to przede wszystkim studium psychologiczne, choć może wydawać się inaczej. Obserwujemy zmiany zachodzące w bohaterach, ich decyzje i wybory (nie zawsze słuszne). Jaki wpływ mają te wybory na losy bohaterów. Nie jest to książka łatwa.
katicaa88 26.03.2013 14:48
Niesamowita! W tej historii mamy miłość, która została zniszczona przez siostrę, która do końca rozpamiętuje to co zrobiła i za to trudno ją winić. Pisanie jest jej pokutą.
Marcin Mroziuk 26.03.2013 14:24
To naprawdę fascynująca historia splątanych losów trójki bohaterów, wobec której nie sposób pozostać obojętnym. Z niekłamanym zainteresowaniem obserwujemy, jak narratorka powieści - Briona Tallis przez lata spisuje kolejne wersje opowieści o wydarzeniach, której bohaterami byli jej starsza siostra i syn sprzątaczki Tallisów.. Bez wątpienia to zruszająca i skłaniająca do przemyśleń lektura.
Artykuły i recenzje

Pokuta

11.07.2013

http://zatopionawlekturze.blogspot.com

Jedna chwila, jedno nieporozumienie i błędna interpretacja zdarzeń, jedne niewinne kłamstwo i strach przed zmianą zdania sprawiają, że życie dwójki młodych ludzi lgnie w gruzach. Briony jest 13-letnią artystką, obdarzona wielką wyobraźnią mała pisarka ma problemy z prawidłową interpretacją zdarzeń. Będąc świadkiem rodzącego się uczucia pomiędzy siostrą a synem służącej, wysnuwa mylne wnioski niosące za sobą opłakane konsekwencje. Robby zostaje aresztowany, a rodzące się uczucie stłumione w zarodku. Życie kilku osób zostaje doszczętnie zniszczone już na starcie, a wszystkie plany i marzenia brutalnie zmieszane z błotem.

Więcej...